, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
JAV susitarimai su Rusija didina ir kitų šalių, taip pat ir Lietuvos, saugumą. Taip išskirtiniame interviu portalui IQ teigė vyriausioji JAV Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties (START) derybininkė ir valstybės sekretorės pavaduotoja ginkluotės kontrolei ir priežiūrai Rose Gottemoeler.
Paskaičiusi paskaitą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute
R. Gottemoeler su IQ kalbėjosi apie JAV ir Rusijos tolimesnį bendradarbiavimą nusiginklavimo srityje po START įsigaliojimo bei tokio bendradarbiavimo įtaką Lietuvos ir Europos saugumui.
Rusijos ir JAV susitarimus aktyviai stebi ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, ne kartą viešai yra pareiškusi, kad nepateisintų tokio bendradarbiavimo, kuris padalintų Europą į naujas „geografinio saugumo zonas“.
- Praėjus vos porai dienų po START įsigaliojimo Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas pareiškė, kad JAV turėtų atitraukti savo taktinę branduolinę ginkluotę iš Europos, jeigu nori sukurti didesnį pasitikėjimą. Jūs užsiminėte, kad tokius Rusijos pageidavimus laikote nepagrįstais ir neprotingais?
- Turint galvoje tuos puikius rezultatus, kurių pavyko pasiekti derybose dėl START, aš manau, kad turėtume be reikalo nebegrįžti prie jau nuvalkiotų pokalbių temų. Reikia rimtai susikoncentruoti ties dabar aktualiomis problemomis.
Tai labai sena Rusijos pozicija, kurią jie nusistatė dar sovietiniais laikais. Reikia suprasti, kad iš esmės ši tema yra sąmoningai naudojama kaip barjeras racionaliai diskusijai vystyti. START preambulėje rašoma, kad JAV ir Rusija mato šią sutartį kaip naujo „žingsnis po žingsnio“ proceso pradžią, kuris turėtų padėti pagrindą tolimesniam ginkluotės mažinimui ir įtraukti kitas šalis. Tad Rusija irgi turėtų daugiau dėmesio skirti START rezultatams, o ne paprasčiausiai vėl gręžiotis atgal.
- Kokie tie pirmieji žingsniai derantis dėl tolimesnio ginkluotės sumažinimo, ypač taktinės branduolinės ginkluotės srityje?
- Hillary Clinton Miuncheno saugumo konferencijoje kalbėjo apie būtinybę toliau diskutuoti apie taktinius ginklus. Taigi mes jaučiamės taip, tarsi ir nebūtume nustoję derėtis, tiesiog laukiame kitos derybų fazės. Šiuo klausimu užsiima H. Clinton, mano viršininkė Ellen Tauscher, taip pat ir aš.
Prezidentas Barakas Obama dar Prahoje aiškiai davė suprasti, kad po START toliau bus kalbama apie strateginės, taktinės ir nedislokuotos branduolinės ginkluotės mažinimą.
- O kaip bus su nebranduoline ginkluote? Kokie veiksmai numatyti įprastinės ginkluotės srityje?
- Derybos dėl būtinybės modernizuoti įprastinę ginkluotę Europoje vyksta jau dabar. Tiesa, šiuo metu derybos dar nėra pasiekusios formalaus lygio, tai labiau tik konsultacijos, pasitarimai, kurie turėtų nuvesti į formalias derybas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)