, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Rusija siūlo Ukrainai kasmetinę 8 mlrd. JAV dolerių nuolaidą gamtinėms dujoms su sąlyga, kad ši šalis prisijungtų prie Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano Muitų sąjungos. Tačiau Ukraina linksta šlietis prie Europos Sąjungos (ES).
„Prašome užeiti, durys atviros“, – vilioja ukrainiečius Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ atstovas Valerijus Golubevas. Tačiau šiandien kreipdamasis į parlamentą Ukrainos lyderis Viktoras Janukovyčius aiškiai leido suprasti, kad šalis nenori prisijungti prie Rusijos kuriamos Muitų sąjungos ir verčiau rinksis provakarietišką kryptį. Su Rytų kaimynėmis norima apsiriboti tik laisvosios prekybos sutartimi.
„Integracija Europos Sąjungoje neturės įtakos strateginio bendradarbiavimo su Rusija vystymuisi“, – sakė V. Janukovyčius. Jis patvirtino, kad Ukraina dar šiemet siekia pasirašyti laisvosios prekybos ir asocijuotosios narystės sutartį su ES ir tęsti bendradarbiavimą su NATO. „Normalizuoti santykius su Rusija yra dalis proeuropietiško Ukrainos pasirinkimo“, – tvirtino V. Janukovyčius.
Viliojantis pasiūlymas
Dosnusis Rusijos pasiūlymas buvo pateiktas dieną prieš pasibaigiant savaitę trukusioms deryboms tarp Kijevo ir Briuselio. Narystė Muitų sąjungoje, kurią siūlo Rusija, reikštų, kad Ukraina turi nutraukti tolesnes derybas su ES dėl „Išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos zonos“ (DCFTA) sutarties pasirašymo. Ši sutartis dar labiau sustiprintų Ukrainos ir ES ekonominius bei politinius ryšius ir reikštų svarbų žingsnį gilesnės integracijos link.
Narystė Rusijos proteguojamoje Muitų sąjungoje teisiškai nesuderinama su laisvosios prekybos sutartimi su ES.
Tuo tarpu akivaizdu, kad Kremlius siekia išlaikyti pietinę kaimynę savo įtakos zonoje ir ruošiasi kitą savaitę, balandžio 12 dieną prasidėsiančiam Rusijos premjero Vladimiro Putino vizitui Kijeve. Apsilankymo metu ketinama iš naujo peržiūrėti 2009 metais pasirašytą susitarimą dėl dujų.
2009 metais dėl sumažėjusios plieno, pagrindinio Ukrainos eksporto produkto, paklausos pasaulinėje rinkoje šalies bendrasis vidaus produktas buvo nukritęs 15 proc. Dar didesnį smūgį sudavė gerokai šoktelėjusios rusiškų dujų kainos. Tad iš ekonominės recesijos ir infliacijos vis dar mėginančiai išsikapstyti šaliai milijardinis „Gazprom“ pasiūlymas – itin viliojantis.
Ukraina svyruoja
„Ukraina svyruoja į abi puses, mėgindama pamelžti abi karves“, – sako Timothis Ashas, Karališkojo Škotijos banko Londone ekspertas. Mat Ukraina labiausiai norėtų pasirašyti laisvosios prekybos sutartis tiek su ES, tiek ir su Rusija. Tačiau narystė Rusijos proteguojamoje Muitų sąjungoje teisiškai nesuderinama su laisvosios prekybos sutartimi su ES. Rusija esą „desperatiškai mėgina užrakinti Ukrainą“ ir užtikrinti, kad ši nesiektų gilesnės eurointegracijos.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)