, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pirmas bandymas liberalizuoti skysčių gabenimą rankiniame lėktuvų bagaže atidėtas. Todėl penkerių metų senumo taisyklės, įvestos atskleidus teroristų planus Jungtinėje Karalystėje, lieka nepakitusios.
Skysčių kiekį pradėta riboti po to, kai atskleistas teroristų planas į lėktuvus įsinešti skystų sprogstamųjų medžiagų.
Daugiau nei pusė Europos Sąjungos valstybių, tarp jų ir Lietuva, pasisakė esančios nepasiruošusios supaprastinti skysčių gabenimą keleiviams, per ES oro uostus skrendantiems tranzitu. Nuo praėjusio šeštadienio jiems į lėktuvo saloną turėjo būti leista neštis ne Europos oro uostų parduotuvėse įsigytus ir supakuotus skysčius.
Šį žingsnį ES atidėjo, kai šalys, tarp kurių yra Jungtinė Karalystė, Italija ir Prancūzija, pareiškė, kad skenavimo įranga, turinti aptikti pavojingas medžiagas, yra netobula, o taisyklių sušvelninimas įneštų daugiau sumaišties oro uostuose, nei patogumo keleiviams.
Europos oro linijų asociacijos generalinis sekretorius Ulrichas Schulte-Strathausas pritarė liberalesnių taisyklių nukėlimui teigdamas, kad tai „mažiausia blogybė“ dabartinėmis aplinkybėmis.
Kitas numatytas taisyklių liberalizavimo žingsnis yra visų skysčių gabenimo apribojimų panaikinimas 2013-aisiais. Jis turi remtis ta pačia skysčių skenavimo technologija.
„Draudimą reikėtų išlaikyti tol, kol įranga nebus tobula“, – IQ teigė Civilinės aviacijos administracijos direktorius Kęstutis Auryla. Jis sako, kad esant didžiuliams keleivių srautams tokia sistema yra būtina, „kad į keleivius būtų žiūrima liberaliau“.
Ribojimai buvo įvesti, kai 2006 metų gegužę britų pareigūnai atskleidė teroristinį planą per vieną dieną susprogdinti bent septynis iš Europos į JAV skrendančius lėktuvus. Skysti sprogmenys turėjo būti įnešti į lainerius gėrimų buteliukuose ir susprogdinti AA baterijų maitinimais detonatoriais. 2009-aisiais už tai buvo nuteisti trys Jungtinės Karalystės piliečiai.
Nuo tada į lėktuvų salonus leidžiama įsinešti iki 100 mililitrų talpos skysčių indus. Dėl šio draudimo Europos oro uostų šiukšlių dėžėse kasdien lieka krūvos taros. Vien Londono Hitrou oro uoste kiekvienais metais konfiskuojama 2 tūkst. tonų skysčių.
2013-aisiais visi ES oro uostai turės turėti skysčius skenuojančią įrangą. Tuomet į lėktuvų salonus vėl bus galima įsinešti pavyzdžiui, butelį vandens, degtinės, indą šampūno ar gelio plaukams.
K. Auryla teigia, kad net itin maži oro uostai, tokie kaip Palangoje, turės turėti šią brangią įrangą, tačiau jos įsigijimą finansuos valstybė. Skenerių, galinčių aptikti įtartinus skysčius, gamintojai teigia, kad jie yra beveik paruošti: įrenginiams, jau dabar plačiai naudojamiems Europoje, trūksta tik atnaujintos programinės įrangos. Tuomet bus techniškai pasiruošta leisti į lėktuvus įsinešti daugiau skysčių.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)