, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Kol sprendžiamas Rolando Pakso likimas, IQ kalbinti ekspertai teigia, kad jo sugrįžimas į rinkimus Lietuvoje neabejotinai sustiprintų partiją „Tvarka ir teisingumas“ (TT), tačiau yra ir kitų būdų, kaip ši partija gali mobilizuoti savo rinkėjus 2012-ųjų Seimo rinkimuose.
Kauno technologijos universiteto profesorius politologas Algis Krupavičius teigia, kad TT prieš rinkimus gali ištraukti „labai rimtą kortą“ – referendumą dėl to, kaip elgtis su apkaltos būdu nušalintais asmenimis. TT frakcijos Seime vadovas Valentinas Mazuronis sako, kad tokia galimybė nesvarstoma, nes Lietuvoje inicijuoti referendumą yra „pernelyg sunku“. Tačiau A. Krupavičius teigia, kad svarbiausia yra ne rezultatas, o procesas, nes referendumo iniciatyva gali padėti mobilizuoti elektoratą ir tik „taktikos klausimas“, kada TT pradėti rinkti parašus.
R. Paksas kelia sparnus
„Manau, formuosime valdančiąją daugumą“, – taip teigė TT pirmininkas R. Paksas pirmadienį „Lietuvos žiniose“ išspausdintame interviu. Tačiau iki Seimo rinkimų likus dar metams sprendžiamas klausimas, kada juose leisti dalyvauti pačiam R. Paksui, laimėjusiam bylą prieš Lietuvą Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT).
Šiandien Vyriausybė perdavė Seimui teisininkų darbo grupės pasiūlymus, kurie turi atitaisyti Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą iki gyvos galvos neleisti R. Paksui eiti pareigų, kuriose reikia prisiekti Lietuvai.
Politologas A. Krupavičius mano, kad R. Paksas, sugrįžęs į Seimo rinkimus, sustiprintų TT bent trumpalaikėje perspektyvoje – ypač kaip lyderis, kuris moka dirbti su visuomene rinkiminėse kampanijose.
IQ kalbinti ekspertai teigia, kad labiausiai neparankus R. Pakso grįžimas į rinkimus būtų Darbo Partijai (DP). DP ir TT dalijasi tą patį elektoratą, tačiau ir vadinamosios „tradicinės“ partijos – Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai bei Lietuvos socialemokratų partija – gali prarasti pozicijų.
Politologai TT priskiria „asmenybės partijos“ tipui – jos populiarumas didele dalimi paremtas vienos asmenybės patrauklumu. Tačiau žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Artūras Račas teigia, kad turint galvoje TT išgyvenimo galimybes dingus R. Paksui, ji vargiai yra tik vieno žmogaus partija: TT nesubyrėtų, kaip subyrėtų Naujoji sąjunga pasitraukus jos vadovui Artūrui Paulauskui. Kita vertus, A. Račas primena dar vieną TT išskirtinumą – ji dar nebuvo valdžioje ir sėkmingai prisiėmusi protesto partijos vaidmenį sugeba išlaikyti paramą net jos lyderį pasodinus ant atsarginių suolelio.
Tiesa, V. Mazuronis, išgirdęs žodžius „politikos užribyje“, nesutinka ir primena, kad R. Paksu pasitikėjimą išreiškė daugybė žmonių, išrinkusių jį į Europos Parlamentą (EP). Pasak sociologinių tyrimų bendrovės „Vilmorus“ direktoriaus Vlado Gaidžio, politikui tai yra patogi vieta, kadangi visi Europos parlamentarai visuomenės vertinami gana gerai ir nedalyvauja vietinėse rietenose, o ES suvokiama kaip Lietuvai duodanti daug naudos. V. Gaidžio duomenimis, nuo R. Pakso išrinkimo į EP jo reitingas yra stabilus.2 psl. >>
Lietuvos Geda tas Paksas