, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Socialdemokratai ėmėsi įgyvendinti seniai puoselėtą progresinių mokesčių idėją. Ji gali Seime ne tik suskaldyti valdančiuosius bei opoziciją, bet ir tapti politinių oponentų sandoriu dėl būsimos pensijų reformos.
Kitą ketvirtadienį Seimui bus pateiktos Socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos šiandien įregistruotos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos, kurias priėmus būtų įvesti progresiniai mokesčiai.
„Socdemai“ pajamas siūlo apmokestinti trimis tarifais. Mažiausiu – 15 proc. – tarifu būtų apmokestinama metinių pajamų dalis, neviršijanti 48 tūkst. litų. Jeigu pajamos per metus siektų iki 120 tūkst. litų, gyventojams tektų mokėti didesnį 33 proc. tarifą. Didžiausią mokesčių naštą reiktų prisiimti asmenims, per metus uždirbantiems daugiau kaip 120 tūkst. litų. Šią sumą viršijančioms pajamoms būtų taikomas 40 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas.
„Pagrindinis įstatymo tikslas – mažinti socialinę atskirtį ir didinti viduriniąją klasę. Didesnes pajamas gaunantiems gyventojams tektų didesnė mokesčių dalis, kuri per išmokas iš biudžeto bei socialinę paramą padėtų vargingiau gyvenančiai visuomenės daliai“, – sakė Seimo LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
Pavyzdžiui, jeigu gyventojas uždirba vidutiniškai 4 200 litų per mėnesį, 33 proc. mokesčių tarifas bus taikomas tik 200 litų, o suma iki 4000 litų bus apmokestinama 15 proc. tarifu. Tai papildomai sudarys tik 66 litus.
LSDP skaičiuoja, kad Lietuvoje tik 10 proc. gyventojų per mėnesį gauna daugiau kaip 4000 litų pajamų. Tuo tarpu iki 1000 litų per mėnesį uždirba 24 proc. šalies gyventojų.
Įstatymo pataisomis siūloma į šią sistemą įtraukti ne tik darbo užmokestį, bet ir dividendus, taip pat apmokestinti pajamas, kurias gauna turtingiausi mūsų šalies gyventojai iš vertybinių popierių.
„Nei pensijoms, nei stipendijoms, nei socialinėms pašalpoms ši mokesčių sistema nėra taikoma“, – sakė A. Butkevičius.
Daugumoje išsivysčiusių šalių galiojanti progresinių gyventojų mokesčių sistema esą leidžia sumažinti socialinius skirtumus, padidina įplaukas į valstybės ir savivaldybių biudžetus.
Liberalai – prieš
Premjeras Andrius Kubilius pareiškė nesibaidantis progresinių mokesčių idėjos, nors matąs ir pliusų, ir minusų.
„Neatmetu, kad turtingesni žmonės turėtų šiek tiek daugiau prisidėti prie šalies finansinių reikalų tvarkymo, prie to, kiek visa valstybė, visuomenė gali turėti viešųjų lėšų. Todėl ne vieną kartą ir Vyriausybės programoje sutarta ir dėl nekilnojamo turto mokesčio, kitų dalykų, kurie gali būti sietini su prabanga. Tai tikrai svarstysime“, – apie progresinių mokesčių perspektyvą šiandien Žinių radijuje kalbėjo ministras pirmininkas.
Valdančiųjų pusėje girdimi pritariamieji balsai stiprina ir socialdemokratų viltis. A. Butkevičius tikino Seime dėl progresinių mokesčių idėjos girdėjęs įvairių nuomonių, tačiau dauguma parlamentarų esą linkę jai pritarti.2 psl. >>
Pingback: Progresinių mokesčių reikia, bet vėliau | IQ.lt