, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nuo balandžio 11-osios Prancūzijoje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis moterims slėpti veidą po šydu, kitaip dar vadinamu burka ar nikabu. Nors įstatymas tiesiogiai liečia tik apie 0,03 proc. Prancūzijos populiacijos, tačiau sukėlė milžiniškas diskusijas.
Pačią pirmą dieną buvo sulaikytos dvi moterys, kurios dėvėdamos burkas dalyvavo protesto demonstracijoje Paryžiuje priešais Noterdamo katedrą. Po kelių valandų jos buvo paleistos. Policija tvirtina, kad moterys buvo sulaikytos už dalyvavimą nesankcionuotoje protesto akcijoje, o ne už veido dengimą.
Tačiau pagal ką tik įsigaliojusį įstatymą, viešas burkos ar nikabo nešiojimas gali užtraukti 150 eurų baudą. Policija baiminasi, kad įstatymą bus sunku įgyvendinti, nes pareigūnai neturi jokios galios priversti moterų atsidengti veidą. Jie gali tik išaiškinti įstatymą ir pabandyti jas įtikinti nusiimti šydus.
„Jeigu jos atsisakys, tuomet bus tikrai sudėtinga. Negaliu įsivaizduoti, kad mes pradėtume kreipti dėmesį į burkas tikrai jautriuose rajonuose”, – aiškino Prancūzijos radijui policijos atstovas Manuelis Rouxas.
Įstatymas draudžia nešioti vadinamąsias burkas, kurios dengia visą kūną, įskaitant tinklelį ant veido, bei nidžabus, t.y. šydus, kurie uždengia visą veidą, palikdami tik plyšelį akims. Tačiau leidžiama dėvėti hidžabus, kurie dengia tik plaukus ir kaklą, bet ne veidą, ir čadrų, kurie dengia visą kūną, bet ne veidą.
Kova su priespauda?
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, prieš porą metų pradėjęs diskusijas dėl burkų, pristatė šį įstatymą kaip kovą už žmogaus teises ir pavadino burką „priespaudos simboliu“. Jis tvirtina, kad šydai įkalina moteris ir prieštarauja sekuliarioms Prancūzijos vertybėms. Visuomenėje draudimas susilaukė didžiulio palaikymo.
Tačiau analitikai eilinį kartą apkaltino N. Sarkozy mėginimu pigiai pasididinti savo smunkantį populiarumą. Mat tai jau ne pirmas prezidento žingsnis (prisimenant kad ir garsųjį romų išvarymą iš Prancūzijos), kuriuo bandoma pritraukti rinkėjus, prijaučiančius kraštutiniams dešiniesiems.
Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos, tokios kaip „Amnesty International“ bei Europos Taryba, apkaltino Prancūziją varžant dalies religingų moterų teises.
Įdomu tai, kad įstatymas realiai liečia vos 2 tūkst. Prancūzijos moterų, nuolatos nešiojančių veido apdangalus. Apklausus šias moteris paaiškėjo, kad tik maža dalis jų slepia veidą priverstinai – dauguma tai daro dėl religinių įsitikinimų.
Tad šis draudimas kai kurių analitikų yra siejamas ne tiek su noru pagelbėti priespaudą patiriančioms moterims, kiek su visuomenėje paplitusia islamofobija, sutapatinančią musulmonus su teroristais.
KOMENTARAI (0)