, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lietuva pasiliko teisę sustabdyti susitarimo su Baltarusija taikymą pasienio teritorijoje, jeigu paaiškėtų, kad lengvatos kelia administravimo, viešosios tvarkos, ekonominės veiklos tvarkos ar nacionalinio saugumo problemų.
Seimas ratifikavo Lietuvos ir Baltarusijos vyriausybių susitarimą dėl abiejų šalių pasienio gyventojų kelionių tvarkos, pasirašytą 2010 m. spalio 20 d. Minske.
Šis dokumentas leis abiejų valstybių pasienio teritorijoje gyvenantiems asmenims kirsti šių šalių valstybės sieną su specialiais vietinio eismo per sieną leidimais ir būti kitos valstybės pasienio ribotoje teritorijoje iki 90 dienų per pusę metų.
Asmenys, prašantys išduoti leidimą, turės atitikti susitarime nustatytus reikalavimus. Tačiau, kaip anksčiau yra pabrėžęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, tai susitarimas ne dėl prekybos, o giminėms, bažnyčioms ir kapams lankyti.
„Iki penkerių metų galiosiantys vietinio eismo leidimai būtų išduodami nuolatiniams pasienio teritorijų gyventojams, kurie dėl giminystės ryšių, pagrįstų ekonominių, prekybinių, kultūrinių ir kitų svarbių priežasčių planuoja lankytis kitos valstybės pasienio teritorijoje. Numatomas jų išdavimo mokestis – 20 eurų. Šie leidimai nesuteiks teisės dirbti“, – tvirtinama aiškinamajame rašte.
Kaip yra teigęs A. Ažubalis, iš didesnių miestelių ir miestų į sutartas teritorijas Lietuvos pusėje patenka Vilnius, Ignalina, Varėna, Druskininkai, Baltarusijos pusėje – Gardinas, Lyda, Ašmena.
Tikimasi, kad susitarimas sudarys palankesnes sąlygas pasienio gyventojų tarpusavio ryšiams palaikyti, paskatins kultūrinius ir turistinius mainus, Lietuvos ir Baltarusijos regionų bendradarbiavimą.
Sienos neišnyks
Parlamentarai taip pat pritarė Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisoms, kuriomis įtvirtinama atsakomybė už vietinio eismo per sieną režimo pažeidimą.
Pagal priimtus kodekso pakeitimus vietinio eismo per sieną režimo pažeidimas užtrauks įspėjimą arba baudą nuo 100 iki 500 litų. Už pakartotinį pažeidimą grės bauda nuo 500 iki vieno tūkstančio litų.
Seimo opozicinių frakcijų atstovai siūlė iki 30 litų mažinti baudos dydį, nes esą 50 km ruože nebeliks „fiksuotos sienos su Baltarusija“, todėl pasienio gyventojai visai netyčia pažeisti pasienio režimą.
Tačiau užsienio reikalų ministras A.Ažubalis tvirtino, kad išduodant leidimus abiejų šalių gyventojai bus supažindinimas ne tik su taisyklėmis, bet ir su žemėlapiais. Jis priminė, kad Lietuva yra Šengeno zonos valstybė ir turi užtikrinti išorinės ES sienos saugumą.
Atsitraukimo variantas
Nemažai diskusijų kilo ir priimant pareiškimą „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos pasienio gyventojų kelionių tvarkos“.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)