, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Seimas priėmė svarstyti juridinių asmenų finansavimą partijoms draudžiančias prezidentės teikiamas pataisas ir Seimo narių grupės pataisas, kurios suteikia galimybę gyventojams nukreipti dalį savo pajamų mokesčio partijoms.
„Jokių argumentų, kodėl to nereikėtų daryti šiandien ir dabar, nėra“, – pristatydama prezidentės Dalios Grybauskaitės teikimas pataisas kalbėjo jos patarėja Solveiga Cirtautienė. Pasak jos, uždraudus partijas finansuoti verslo pinigais, partijų politika taptų skaidresnė ir labiau orientuota į platesnių piliečių grupių interesų atstovavimą.
S. Cirtautienė taip pat teigė, kad šias pataisas palaiko verslas, „pavargęs“ finansuoti partijas, kurios tai taiko kaip sąlygą laimėti viešuosius pinigus, o kartais ir apskritai vykdyti veiklą.
Prezidentė taip pat siūlo nebekompensuoti dalies partijų rinkiminių kampanijų išlaidų iš biudžeto, kaip daroma dabar.
Paskutiniaisiais Seimo rinkimų metais, 2008-aisiais, partijos iš juridinių asmenų oficialiai gavo 12,44 mln. litų paramos, o iš fizinių asmenų – 3,04 mln. litų. Nerinkiminiais metais šios sumos būna mažesnės perpus arba dar daugiau. Partijos dabar gauna iš biudžeto gauna daugiau nei pusę visų savo finansų, o antroji pagal dydį suma atkeliauja iš verslo.
Analogiški partijų finansavimo pakeitimai ne kartą buvo siūlomi anksčiau, tačiau kartais užstrigdavo dar svarstymo stadijoje.
Užduodami klausimus parlamentarai daugiausiai kritikos pažėrė dėl to, kad uždraudus finansavimą verslas toliau finansuos partijas, tik neskaidriais būdais. S. Cirtautienė atsakė, kad iš pradžių reikia apsispręsti dėl „principinio“ klausimo, o kontrolės stiprinimo klausimas yra „antraeilis“. Be to, patarėjos teigimu, uždraudus finansavimą partijos esą daugiau kontroliuotų viena kitą.
Pataisų svarstymas atiduotas Seimo Audito komitetui, kuriam vadovauja viena iš daugiausia šį pasiūlymą kritikuojančių politikių Loreta Graužinienė. Ji teigė, kad komitetas sieks sujungti prezidentės teikiamas pataisas su šiandien taip pat priimtomis svarstyti Seimo narių grupės pataisomis.
Seimo nario konservatoriaus Arvydo Anušausko pristatytame grupės parlamentarų projekte siūloma neuždrausti juridiniams asmenims finansuoti, o tik apriboti paramą iki tam tikros pelno dalies – kad partijų fiktyviai nefinansuotų bebankrutuojančios ar nepajėgios įmonės.
A. Anušausko, kaip ir prezidentės pataisose, taip pat numatoma perpus sumažinti maksimalią sumą, kurią gali skirti fiziniai asmenys – iki 10 vidutinių darbo užmokesčių (maždaug 21 tūkst. litų). Tačiau A. Anušausko pristatytas projektas išsiskiria siūlymu leisti gyventojams skirti partijoms 0,5 proc. nuo savo pajamų mokesčio, neskaitant jau dabar paskirstomų 2 proc.
seniai laikas is viso nemoketi musu visu pinigu toms interesu konfliktuose paskendusioms grupuotems, kurios, ikvepimo pagautos, save skambiai vadina “partijomis”. tai yra lobistines organizacijos, su neskaidria buhalterija, be jokios misijos ir vizijos, tikrai ne politiniu paziuru ar isitikinimu bendrumas juos suveda po tomis veliavomis. manau, kad is ju paciu ir tiktai is ju paciu kisenes ir turi buti finansuojama ta veikla.
Pingback: Ž.Plytnikas: partijų rėmėjai gauna beveik pusę viešųjų pirkimų pinigų | IQ.lt
Pingback: VPT prabilo apie „tendencijas“ ir nuščiuvo | IQ.lt