, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lyginant su įvykiais kaimyniniuose Egipte ir Tunise, kuriuose ilgamečiai diktatoriai buvo nuplauti palyginus taikių revoliucinių judėjimų bangos, Libija, atrodo, pasirinko itin kruviną politinio perversmo kelią. Be to, užsitęsę neramumai šioje didžiausius naftos rezervus Afrikoje turinčioje šalyje gali lemti spartų naftos kainų kilimą.
Tai pirmas tokio ryškumo iššūkis Muamaro Gaddafio valdymui, trunkančiam nuo 1969 metų ir pagal trukmę nusileidžiančiam tik Kubos, Šiaurės Korėjos ir Gabono režimams. „Broliškojo lyderio ir revoliucijos vado“ titulą turinčiam pulkininkui M. Gaddafiui netrukus gali tekti pasekti savo „kolegų“ Hosnio Mubarako ir Ben Ali pėdomis. Tačiau Libijos lyderis nelinkęs pasiduoti be kovos.
Ekonomikos ekspertai teigia, kad naftos kaina gali lengvai šoktelėti dar 10 dolerių už barelį, jeigu šalyje neaprims smurtas.
Nuo penktadienio Libija buvo iš dalies atkirsta nuo interneto ir mobilaus ryšio, šalies režimui siekiant atimti iš opozicijos galimybę organizuoti protestus ir bendrauti tarpusavyje. Visgi pavieniai šaltiniai teikia padrikos informacijos apie visoje šalyje išplitusius neramumus, ypač smarkius rytiniuose rajonuose. Pranešama, kad dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves, padeginėdami policijos nuovadas ir atakuodami valstybinius objektus. Kol kas sostinėje Tripolyje nepranešama apie didelius susirėmimus, tačiau akivaizdu, kad visuomenės pasipiktinimas vis kyla dėl augančio aukų skaičiaus, bei sunkiosios ginkluotės ir samdinių kariuomenės naudojimo.
M. Gaddafio sūnus, kalbėdamas per televiziją, perspėjo dėl pilietinio karo grėsmės ir vadino dabartinius neramumus užsienio sąmokslu. Jis grasino „kraujo upėmis“ ir įvardijo, kad ligi šiol vykę susirėmimai esą pareikalavo 84 aukų. Tuo tarpu žmogaus teisių organizacijos teigia, kad nuo vasario 15-osios, kai kilo neramumai, Libijoje žuvo mažiausiai 173 žmonės.
Kitų šaltinių teigimu, žuvo mažiausiai 233 žmonės, iš jų 61 – per pastaruosius susirėmimus Tripolyje. Vienas Libijos diktatoriaus M. Gaddafio sūnų pareiškė, kad 40 metų šalį valdantis lyderis laikysis iki pabaigos.
Prancūzija pirmadienį paskelbė uždaranti prancūziškas mokyklas Libijoje ir paragino 750 savo piliečių, įsikūrusių Libijoje, palikti šalį.
Kruvini įvykiai Libijoje gerokai pašokdino naftos kainas. Ekonomikos ekspertai teigia, kad naftos kaina gali lengvai šoktelėti dar 10 dolerių už barelį, jeigu šalyje neaprims smurtas. Stambūs naftos tiekėjai Libijos rytuose grasina nutraukti tiekimą, jeigu valdžia nenustos spausti protestuotojų. OPEC narė Libija eksportuoja po 1,1 mln. barelių žaliavinės naftos per dieną.
Britų naftos kompanija BP sustabdė gavybą Libijos dykumoje ir pradėjo evakuoti darbuotojų šeimos narius bei darbuotojus, kuriems nėra būtina pasilikti. „Statoil“ uždarė biurus Tripolyje, o „Royal Dutch Shell“ pradėjo evakuoti darbuotojų šeimos narius.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)