, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Kosovo šiaurėje dominuojančios serbų mažumos ir NATO vadovaujamų taikdarių susirėmimai pastarąją savaitę tapo pavojingi gyvybėms, rašo „Lietuvos rytas“.
Per pirmadienio smurto protrūkį Šiaurės Kosovo Jagnenicės kaime buvo sužeisti 25 NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų KFOR kariai ir dešimtys serbų. Mažiausiai pora NATO karių gydomi dėl šautinių žaizdų, nes kažkas iš įniršusios protestuotojų minios ėmė į juos šaudyti.
Priština liepą nusprendė šiaurinėje šalies dalyje pakeisti vietinius muitinės ir pasienio apsaugos pareigūnus savais, todėl serbų mažuma užtvėrė kelius, vedančius į ginčijamus Jarinjės ir Brnjako pasienio postus.
Daugybė serbų mažumos atstovų įsitikinę, kad šalies šiaurėje neturėtų būti sienos su Serbija, nes laiko Kosovą Serbijos dalimi ir nepripažįsta 2008 metais paskelbtos šalies nepriklausomybės. Už saugumą Kosove atsakinga NATO pasiryžusi pašalinti serbų pastatytas barikadas, nes jos trikdo tiekimą į Kosovo šiaurėje įsikūrusią karinę bazę.
Nepaisant kruvinų susirėmimų, pirmadienį KFOR kariai išardė iš sunkvežimių ir autobusų padarytą barikadą prie Jagnenicės kaimo. NATO pareiškė akylai stebėsianti tolesnius įvykius Šiaurės Kosove ir kariams nurodyta naudoti tikrus šovinius, jeigu bus puolami.
Pirmadienio incidentas ne vienintelis, per kurį Šiaurės Kosove nukentėjo užsienio kariai. Lapkričio 22 ir 23 dienomis per panašias operacijas buvo sužeista bent dvi dešimtys, vienas – sunkiai.
Pastaroji smurto banga kilo itin svarbiu metu, rašo „Lietuvos rytas“. Trečiadienį Briuselyje susitinka Kosovo ir Serbijos delegacijos. Jos turėtų aptarti regioninį bendradarbiavimą ir sienų kontrolę.
Priština kaltina Serbiją kurstant Kosove gyvenančią serbų mažumą. O vienas aukštas Belgrado pareigūnas savo ruožtu yra pagrasinęs Prištinai karu, jei prieš Kosove gyvenančius serbus bus toliau naudojama jėga.
Tiesa, neramumai itin neparankūs ir Belgradui, kadangi ES santykius su Priština įvardija kaip vieną pagrindinių glaudesnių santykių su ES sąlygų. Jau gruodžio 9 dieną eiliniame ES viršūnių susitikime bus sprendžiama, ar suteikti Serbijai kandidatės į Bendriją statusą.
KOMENTARAI (0)