, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Beveik penkiuose šimtuose sostinės gydymo įstaigų vėl sukaupta tiek medicininių atliekų, kad jose nuspręsta paskelbti ekstremalų įvykį. Vilniaus savivaldybė prašo leisti naudoti UAB „Senovės“ autoklavą, kitaip kai kurias gydymo įstaigas gali tekti uždaryti. Tačiau Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (Vilniaus RAAD) pirmiau reikalauja įsitikinti, ar šis įrenginys nekenkia aplinkai.
Kelis mėnesius besitęsiantis medicininių atliekų šalinimo gaisras pastaruoju metu buvo kiek prigesintas. Iki rugpjūčio 10 dienos medicinines atliekas kaupti ir sterilizuoti autoklavu galėjo UAB „Senovė“. Tačiau tai buvo tik laikina išeitis, kadangi nuolat naudoti autoklavo „Senovė“ neturi leidimo. Pasibaigus laikinajam leidimui, gydymo įstaigose vėl ėmė kauptis medicininės atliekos.
Atsakingos ministerijos bei Ekstremalių situacijų komisija gydymo įstaigoms siūlė vežti medicinines atliekas utilizuoti į Latviją. Tačiau tai nebuvo išeitis: paaiškėjo, kad dauguma Vilniaus gydymo įstaigų atliekų surinkimo sutartis yra sudariusios su savivaldybės įmone „Gydomoji gamyba“. O ši neturi leidimo išvežti atliekų į Latviją.
Todėl Vilniaus savivaldybė prašo institucijų leisti laikinai vėl naudoti „Senovės“ autoklavą. Juo sterilizuotas atliekas būtų galima šalinti sąvartynuose.
„Situacija yra ekstremali: jei greitai niekas nesikeis, kai kurias gydymo įstaigas teks uždaryti. Keisčiausia yra tai, kad Rygoje veikia lygiai toks pat autoklavas. Tačiau neturime leidimo naudoti esantį Vilniuje ir turime vežti atliekas į Latviją“, – IQ.lt sakė Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus.
Šalinti medicinines atliekas Latvijoje yra maždaug šeštadaliu brangiau, nei Vilniuje. Be to, sprendimas neleisti veikti autoklavui savivaldybės biudžetui gali skaudžiai atsiliepti. „Senovė“ ir Vilniaus savivaldybė yra pasirašiusios sutartį, pagal kurią bendrovė įsipareigojo į įrangą investuoti 25 milijonus litų. Tuo atveju, jei „Senovė“ negaus leidimo dirbti ir negalės tęsti savo veiklos, savivaldybė iš jos privalės išpirkti dalį įrenginių likutine verte – už maždaug 6 milijonus litų.
Sprendimai – trumpalaikiai
Leidimo eksploatuoti Vilniaus autoklavą nesuteikia Vilniaus RAAD specialistai. Departamento atstovai svarsto, jog reikėtų atlikti išsamų tokio įrenginio poveikio aplinkai vertinimą. Pasak sveikatos apsaugos viceministro Audriaus Klišonio, tai galėtų užtrukti apie 8 mėnesius.
„Įvairūs autoklavo tyrimai yra atlikti ne kartą. Šis įrenginys yra tikrai tinkamas eksploatuoti ir aplinkai nekenkia“, – tvirtino A. Klišonis. Su Vilniaus RAAD vadovais penktadienį IQ.lt susisiekti nepavyko. Rugpjūčio pabaigoje departamento atstovai paskelbė, kad veikiant autoklavui į aplinką išmetami teršalai buvo matuojami kiekvieną dieną. Pranešta, jog leistina teršalų koncentracija nė karto nebuvo viršyta.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)