, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ekstremalia paskelbta nedeginamų medicininių atliekų situacija neblogėja. Tačiau ir teigiamų pokyčių kol kas įžvelgti sunku. Didžiausias viltis sveikatos apsaugos specialistai dabar sieja su privačios bendrovės nupirkta atliekų tvarkymo įranga.
Susikaupusios medicininės atliekos prieš savaitę pradėtos deginti Vilniuje esančioje įmonėje „Senovė“. Tačiau tai kol kas situacijos nepagerino: apie 50 tonų medicininių atliekų tebėra nesutvarkyta. Tiek jų susikaupė nuo tada, kai birželį vienintelė Lietuvoje atliekas deginusi Šiaulių „Toksikos“ bendrovė jų nebedegina. Taip nuspręsta kilus konfliktui tarp deginimo gamyklą statančių rangovų ir „Toksikos“. O esami „Senovės“ pajėgumai leidžia sudeginti tik tiek atliekų, kiek jų susikaupia kasdien.
„Situacija stabilizuota, tačiau apie pagerėjimą kalbėti dar anksti“, – IQ.lt pripažino sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis.
Birželio pabaigoje Vilniuje atliekas tvarkys naujas aparatas – autoklavas. Juo sterilizuotas atliekas bus galima vežti į sąvartynus. Apie 2 milijonus litų už autoklavą „Senovė“ sumokėjo pati. Tačiau investicija atsipirks: net „Toksikai“ vėl ėmus deginti atliekas, autoklavu bus naudojamasi ir toliau.
„Autoklavas pranašesnis už deginimo įrangą tuo, kad jis gali būti sustabdomas. Tuo tarpu atliekų deginimas turi būti nepertraukiamas. Situacija rodo, kad nebegalime kliautis vienu atliekų tvarkymo keliu – turi būti alternatyva. Jei veiks ir autoklavas, ir atliekų deginimo įranga, bus pigesni tvarkymo kaštai. Be to, neatsidursime aklavietėje, jei viena įranga suges“, – aiškino A. Klišonis.
Už medicininių atliekų deginimą moka gydymo įstaigos arba savivaldybės įmonės, kur saugomos atliekos. Per metus tai kainuoja apie 8 milijonus litų. Aplinkos apsaugos agentūra yra leidusi atliekas išvežti į Vokietiją, bet tai kainuotų kelis kartus brangiau.
Tuo atveju, jei konfliktas dėl naujos atliekų deginimo gamyklos užtruks, ir toliau bus naudojamasi tik „Senovės“ paslaugomis. Skaičiuojama, kad tuo atveju visas susidariusias atliekas pavyktų sutvarkyti per pusantro mėnesio, tai yra, maždaug rugpjūčio pabaigoje.
KOMENTARAI (0)