, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Vilniuje pasirodę Lietuvos nacionalinio dramos teatro reklaminiai plakatai, kuriuose vaizduojamas moters veidas su užrašu „Aš žudysiu“ sulaukė Lietuvos marketingo asociacijos (LiMA) priekaištų. Tačiau psichologas, psichoterapeutas Olegas Lapinas laikosi nuomonės, kad tokia reklama visuomenės pamatų neklibina, o vėliau tiesiog išnyks taip, kaip išnyksta didžioji dalis visų reklamų.
Dalis LiMA narių teigia, kad mokslo metų pradžios išvakarėse ši sostinės gatvėse pasirodžiusi reklama yra neetiška. Jai esą turėjo būti pasirinkti kiti reklamos kanalai, nepasiekiantys jautriausios visuomenės dalies – vaikų ir paauglių.
„Natūralu, kad marketingo specialistai siekia pritraukti kuo didesnį vartotojų dėmesį, tačiau dažnai tai daroma bet kokiomis priemonėmis, pamirštant elementarias etikos normas. Tokia komunikacija silpnina visa tai, ką investavome į akcijas prieš smurtą, prievartą ir patyčias“, – išplatintame pranešime cituojamas LiMA valdybos narys Rytis Buračas.
Kitas LiMA narys – Giedrius Morkūnas įsitikinęs, kad žodžiai „Aš žudysiu“ psichologiškai yra labai paveikūs. „Įsivaizduokite, kaip tokia reklama gali paveikti maištaujančio amžiaus jaunuolius, kurie yra pilni pykčio ant aplinkinio pasaulio?“ – klausė G. Morkūnas.
O. Lapinas: reklama neefektyvi
Tačiau psichologas, psichoterapeutas O. Lapinas priminė, kad su vaizdais ir žodžiais žmonės susiduria kiekvieną dieną skaitydami knygas, žiūrėdami filmus ir pan. Todėl daugeliui jų tokie žodžiai kaip šioje reklamoje yra per daug įprasti, jų yra per daug, kad viena reklama turėtų kažkokį ypatingą neigiamą poveikį.
„Agresija dažniau susijusi su pavydu, su išdidumu, su bejėgiškumu, su noru kontroliuoti, su gilesnėmis psichologinėmis būsenomis“, – sakė O. Lapinas.
Jo teigimu, teatro reklamoje sujungiami visiškai priešingi dalykai. „Jeigu pastebėjote, moters veidas dažniausiai siejamas su meile, grožiu, motinyste, paslaptimi. O čia jis sujungiamas su „aš žudysiu“. Tai reiškia – su beprotyste, su maniakiškumu, su žiaurumu, su nesiskaitymu“, – dėstė psichologas.
Jis aiškino, kad jungti dalykus, kuriuos žmogaus sąmonė supranta kaip visiškai priešingus, yra tiesiog neefektyvu. Tokia reklama esą vargiai atlieka savo funkciją.
„Jeigu žiūrėsime į reklamą kaip į pagrindinę priemonę kažką parduoti, tai nelabai tinkamas dalykas. Jeigu žiūrėsime kaip į kažkokį visuomeninių pamatų paklibinimą, tai irgi nesutikčiau. Aš manau, kad šita reklama išnyks, kaip išnykdavo masė prieš tai buvusių reklamų, nepalikusi po savęs didelio atgarsio“, – sakė O. Lapinas.
Vis dėlto, jo teigimu, ši reklama pavieniams asmenims galbūt galėtų turėti neigiamą poveikį, jei būtų nuolat transliuojama ar kabėtų sostinės Gedimino prospekte, prie teatro, metus.2 psl. >>
“Jis aiškino, kad jungti dalykus, kuriuos žmogaus sąmonė supranta kaip visiškai priešingus, yra tiesiog neefektyvu. Tokia reklama esą vargiai atlieka savo funkciją.” Oi kaip Lapinas grybauja… būtent priešingų dalykų jungimas yra būdas pagauti žmogaus dėmesį. Kitu atveju, tai tiesiog praplaukia ir būna neefektyvu, nes žmogaus sąmonė lieka nenustebinta. Įsivaizduokit raumeningą piktą vyrą įsiučio perkreptu veidu su užrašu viršuje AŠ ŽUDYSIU. Dabar nebūtų jokio triukšmo. Čia esmė ir yra kontrastas – gera, šilta moteris su tokiu užrašu. Kontrastas yra esmė, Lapinai, Kontrastas.
Pingback: Vilniaus savivaldybė uždraudė reklamą „Aš žudysiu“ | IQ.lt