, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Siekdamas išvengti tolesnio kraujo liejimo Libijoje, JAV prezidentas Barackas Obama paprašė Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pasakyti Libijos diktatoriui Muammarui Gaddafiui, kad jo gyvybė bus išsaugota, jei jis paliks šalį. Jis galėtų net išvengti Hagos tribunolo, jei sutiktų su nuolatine tremtimi į, pavyzdžiui, Šv. Elenos sąlą, kurioje gyvenimo pabaigos sulaukė Napoleonas Bonaparte‘as.
„The Washington Post“ teigia, kad M. Gaddafi ir jo sūnaus Saifo Al Islamo vieta Hagos tribunole, tačiau už tokį scenarijų gali tekti sumokėti per didelę kainą. B. Obama nenori, kad pasikartotų Dramblio Kaulo Kranto istorija, kai per keturis mėnesiu kovos dėl prezidento Laurent‘o Gbagbo nušalinimo žuvo tūkstančiai civilių ir 800 tūkst. priversti palikti savo namus, o iš sostinės Abidžano liko griuvėsiai. Nei Jungtinių Tautų (JT) generaliniam sekretoriui, nei Prancūzijos kariuomenei nepavyko iškrapštyti L. Gbagbo iš bunkerio. Žinodamas, kad laukia kalėjimas, diktatorius pasirinko kovą iki pat liūdnos pabaigos.
„The Washington post“ teigia, kad L. Gbagbo pasiūlius išvykti į nuolatinę tremtį susirėmimai galėjo baigtis daug anksčiau ir būtų išsaugotos daugybės žmonių gyvybės. Dienraštis primena, kad 1815 metais Napoleonas, atsakingas už 17 metų trukusį ir 6 mln. gyvybių pareikalavusį karą, pabėgo iš Elbės salos, subūrė 200 tūkst. karių armiją, kuri pagaliau buvo sutriuškinta prie Vaterlo. Norėdami būti tikri, kad Napoleonas daugiau nebesugrįš, britai išsiuntė jį į Pietų Atlanto Šv. Elenos salą.
Šv. Elenos sala, nuo artimiausios sausumos nutolusi per kelis tūkstančius kilometrų, iki šiol tebėra itin izoliuota. Joje nėra komercinio oro uosto ir gyvena 4 tūkst. žmonių. Sala priklauso Didžiajai Britanijai, tačiau ji galėtų išnuomoti dalį jos teritorijos JT. „Žydrieji šalmai“ galėtų saugoti atgabentus „svečius“, už JT pinigus atskirtoje teritorijoje būtų galima pastatyti kotedžą, o M. Gaddafiui – ir jo mėgstamą palapinę. Jam būtų palikta susirašinėjimo teisė, tačiau laiškai būtų perskaitomi, o naudotis internetu ir telefonu jis negalėtų.
M. Gaddafi galėtų atsivežti ir savo žmoną bei vaikus. Paskui Napoleoną į salą atkeliavo tik maža grupelė jo rėmėjų. Jie privalėjo pasirašyti dokumentą, įpareigojantį juos likti saloje neribotą laiką. Napoleono žmona liko gyventi Prancūzijoje, kur didelei Napoleono gėdai netruko užmegzti romaną su ją visur lydinčiu grafu.
JT Saugumo Taryba turi pakankamai galių paveikti Tarptautinį baudžiamąjį teismą Hagoje, kad šis nekeltų Libijos diktatoriui bylos. Nors teisingumas reikalauja, kad M. Gaddafis atsidurtų Hagoje, tarptautinė bendruomenė turi svarbesnį uždavinį – išsaugoti nekaltų žmonių gyvybę ir apsaugoti šalį nuo sugriovimo, rašo amerikiečių dienraštis.
B. Obama ketina ir toliau spausti M. Gaddafį, kad jis atsisakytų valdžios ir perduotų ją Libijos žmonėms. Jam pritarė ir į Vašingtoną atvykusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Ji patvirtino, kad spaudimas Libijos diktatoriui tik didės, o NATO aviacija vis intensyviau bombarduos Tripolį.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)