, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Sausio 14 d. Karo akademijos patalpose buvo iškilmingai atidarytas Energetikos saugumo centras. Atidaryme dalyvavę užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis ir krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pabrėžė, kad veiklą pradedantis Energetikos saugumo centras simboliškai atspindi energetinio saugumo svarbą Lietuvai.
Ministrai pažymėjo, kad ateityje centras sieks gauti NATO pripažinimą ir tapti NATO kompetencijos centro statusą. Šiuo metu NATO turi 16 kompetencijos centrų, skirtų skirtingoms strateginėms ir operacinėms užduotims spręsti. Tarp jų – 2008 m. tokį statusą gavęs Taline įsikūręs Kibernetinės gynybos centras.
Kad sulauktų oficialaus NATO kompetencijos centru, Lietuvos energetikos saugumo centrui teks įrodyti, kad jis sugeba reikšmingai prisidėti prie NATO pajėgumų didinimo ir reagavimo į energetinius iššūkius. NATO kontekste energetinis saugumas gali būti suprantamas ne tik kaip stabilaus energetinių resursų tiekimo tinkamomis kainomis užtikrinimas, bet ir žymiai konkretesnių užduočių įgyvendinimas.
Šia prasme NATO rūpi spręsti operacinio lygmens iššūkius aprūpinant karinius dalinius energetiniais resursais, pasinaudojant mokslo pažanga efektyviau naudoti tradicinius ar alternatyvius resursus, didinti energetinių objektų ir infrastruktūros apsaugos lygį ir kita. Tad Energetinio saugumo centras turėtų pasiūlyti novatoriškų sprendimų, kurie būtų aktualūs tiek politine, tiek specifine karine prasme.
Energetinio saugumo centras įsteigtas prie Užsienio reikalų ministerijos. Jame kol kas dirbs Užsienio reikalų ministerijos ir Krašto apsaugos ministerijos deleguoti pareigūnai. Laikinuoju Energetinio saugumo centro direktoriumi paskirtas buvęs Lietuvos ambasadorius JAV, Užsienio reikalų Ekonominio saugumo politikos departamento direktorius Audrius Brūzga.
Užsienio reikalų ministras A. Ažubalis teigė, kad vienas svarbiausių centro tikslų bus telkti Lietuvos ir užsienio ekspertus bei akademikus, kurie padės ieškoti atsako į šiuolaikinius globalius iššūkius energetikos srityje ne tik Lietuvoje, bet ir NATO.
Galima priminti, kad 2009 m. Kaune buvo įkurtas jungtinis Vytauto Didžiojo universiteto ir Lietuvos energetikos instituto Energetinio saugumo tyrimų centras. Šio centro tikslu nurodomas siekis kurti energijos tiekimo saugumo vertinimo teorinius principus, moksliškai pagrįsti energetinio saugumo kriterijus, rengti ir tobulinti socioekonominių, politinių ir kitų pasekmių, galinčių kilti dėl energijos tiekimo sutrikimų, vertinimo metodikas.
Tad nuo šiol Lietuvoje turėsime jau du tyrimų centrus, skirtus energetinio saugumo problemoms spręsti. Tačiau energetinio saugumo problemų sprendimas mažai priklauso nuo tyrimų centrų gausos.
KOMENTARAI (0)