, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lietuviai emigrantai Didžiojoje Britanijoje, kaip ir kiti atvykėliai iš Rytų bei Vidurio Europos, greit galės reikalauti šimtus svarų siekiančių bedarbio pašalpų, paramos komunaliniams mokesčiams ir pašalpų būstui. Socialinės išmokos migrantams priklausys nuo gegužės mėnesio, kai baigsis septynerių metų pereinamasis periodas, kurį Didžioji Britanija įsivedė 2004 metais, kai į ES įstojo dešimt naujų valstybių.
250 svarų (šiek tiek daugiau nei 1000 litų) per savaitę vienam žmogui – į tokią sumą, anot preliminarių apskaičiavimų, galės pretenduoti apie 100 tūkst imigrantų iš vadinamojo „Rytų bloko“ valstybių. Nuo 2005 metų Didžiojoje Britanijoje užsiregistravo šimtai tūkstančių darbo ieškančių migrantų. Didžiausias skaičius – net 224 195 – buvo užfiksuotas 2006-aisiais. Po to imigrantų šiek tiek sumažėjo, bet britams sėkmingai išsikapsčius iš recesijos atvykėlių skaičius ir vėl išaugo.
Išbandymas socialinei sistemai
Britų politikai ir biurokratai baiminasi, kad pasibaigus pereinamajam laikotarpiui kils nauja imigrantų banga. Tik šįkart tai bus ne darbo ieškotojai, o „socialinių pašalpų turistai“, kurie tik padidins naštą šalies mokesčių mokėtojams. Žinoma, Darbo ir pensijų departamento darbuotojai tikina, kad akylai saugos socialinę sistemą nuo piktnaudžiautojų.
Galima suprasti politikų nerimą, nes Didžiosios Britanijos socialinių išmokų biudžetas pastaraisiais metais ir taip pasiekė rekordines aukštumas. Dėl išaugusio socialiai remtinų žmonių skaičiaus, pašalpoms bei pensijoms skiriama net 110 mlrd. svarų sterlingų per metus. Socialinės apsaugos ministerija šiuo metu inicijuoja reformą, pagal kurią iki 2015 metų planuojama kasmet po 11 mlrd. svarų apkarpyti šią sumą.
Apribojimų laikas baigiasi
Kad ir kaip Didžioji Britanija nelauktų gegužės, tačiau pratęsti pereinamojo laikotarpio ji nebegali dėl savo nacionalinių ir tarptautinių įsipareigojimų. Kai 2004 metais išsiplėtė ES, naujai įstojusioms šalims dauguma bendrijos senbuvių įvedė pereinamuosius laikotarpius. Prie ES tuomet prisijungė Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Čekija, Vengrija, Slovakija, Slovėnija, Kipras ir Malta. Tiesa, įvairūs apribojimai tuomet buvo pritaikyti tik aštuonioms Rytų ir Vidurio Europos šalims, išskiriant Kiprą ir Maltą.
Tik trys šalys – Didžioji Britanija, Airija ir Švedija – tuomet atvėrė savo duris darbuotojams iš valstybių naujokių, tačiau britai dar paliko septynerių metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį naujieji imigrantai negalėjo naudotis visais socialinės apsaugos sistemos privalumais. Tačiau nuo gegužės naujieji europiečiai, įrodę kad dirbo Didžiojoje Britanijoje ir ketina dirbti bei gyventi čia toliau, jau galės pretenduoti į minėtas socialines išmokas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)