, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lietuvoje lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių žmonių (LGBT) teisinė padėtis šiais metais įvertinta prasčiau nei pernai. LGBT tarptautinės organizacijos ILGA Europos padalinio duomenimis, Lietuva per žingsnelį nepatenka tarp šalių, kuriose esama didelių LGBT teisių pažeidimų.
Net daugiausia taškų klasifikacijoje surinkusioms valstybėms, tokioms kaip Jungtinė Karalystė (12,5 taško), Švedija ir Ispanija (po 12 taškų), toloka iki to, ką ILGA vertina kaip visišką teisinę LGBT lygybę ir žymi 17 taškų. Lietuva šioje klasifikacijoje kartu su Bosnija ir Hercegovina, Kosovu, Lenkija ir Slovakija surinko po vieną tašką ir iš ES šalių lenkia tik Italiją, Latviją, Maltą ir Kiprą.
Lietuva yra per žingsnį nuo „raudonosios zonos“, į kurią patenka 14 valstybių, tarp jų ir viena ES šalis – Kipras. Apžvalgoje pirmąkart šalia homoseksualų ir biseksualų buvo vertinama ir transseksualių žmonių teisinė padėtis.
Gegužės 17 dieną LGBT organizacijos paskelbė tarptautine diena prieš homofobiją ir transfobiją, kurią pripažino Europos Parlamentas bei kai kurios pasaulio valstybės, tarp kurių – Jungtinė Karalystė, Ispanija, Italija, Nyderlandai. Ši data pasirinkta dėl to, kad šią dieną 1990-aisiais Pasaulio sveikatos organizacija išbraukė homoseksualumą iš Tarptautinės ligų klasifikacijos.
Per pastaruosius metus platesnių LGBT teisių linkme pažengta, pavyzdžiui, Vokietijoje ir Portugalijoje. Daugelis kitų šalių, pavyzdžiui, Italija, Latvija, Turkija ir Ukraina, nesiima plėsti teisių, o Lietuvoje ir Vengrijoje pastebimas regresas.
Europos ILGA Vaivorykštės žemėlapyje valstybės suskirstomos į 24 kategorijas priklausomai nuo įstatymų bazės ir administracinės praktikos LGBT asmenų atžvilgiu.
Lietuvoje vis dar nėra procedūriškai nustatytas transseksualių žmonių lyties įteisinimas ir nereglamentuotas lyties keitimas, nors Lietuva Europos žmogaus teisių teisme Strasbūre pralaimėjo bylą „L. prieš Lietuvą“ ir buvo įpareigota priimti atitinkamus teisės aktus. Neskaičiuojant daugybės kitų ILGA kriterijų, Lietuvoje taip pat nepripažinta tos pačios lyties asmenų partnerystė ir teisė turėti vaikų.
Tarpgalaktinės svarbos problema…
Neatspindi šis žemėlapis tikrosios nepakantumo ir valstybinės homofobijos būklės. Gaila, žinoma.