, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lietuva ir lietuviai „Europol“ organizuoto nusikalstamumo ataskaitoje minima dvigubai dažniau nei Lenkija ir lenkai. Galbūt todėl, kad Lietuvos pareigūnai stropiau žvalgo gaujas ir aktyviau nei kolegos kaimyninėse šalyse dalijasi šia informacija su europiniu kovos su organizuotu nusikalstamumu biuru. Tačiau Lietuva išlieka ir vieno iš penkių ES organizuoto nusikalstamumo centrų šerdyje.
Lietuva yra svarbus narkotikų tranzito, rūkalų kontrabandos centras, kurio narių ir partnerių tinklas išsiraizgęs po visą Europą. Lietuvos policija negali atskleisti tikslesnių skaičių apie organizuotų grupių kiekį ir dydį, tačiau sako, kad jos skaičiuojamos dešimtimis.
„Europol“ Organizuoto nusikalstamumo grėsmės prognozėje 2011 metams teigiama, kad nusikalstamos grupuotės plečia veiklos sritis. Ekonominiu sunkmečiu jos padidino savo sugebėjimus pritraukti ir išlaikyti narius, investuoti į veiklą bei atranda naujas nelegalias rinkas.
Policijos departamento komunikacijos skyriaus viršininko pavaduotojas Ramūnas Matonis teigia, kad Lietuvos pareigūnai buvo nustebę dėl šiųmečių „Europol“ išvadų, nes tokios tendencijos esą nėra naujiena. Tačiau tuo pačiu metu R. Matonis pripažįsta, kad pastaruoju metu jaučiamas grupuočių suaktyvėjimas ir spartesnis naujų kūrimasis.
Lietuviai – svarbiausi žaliavos narkotikams tiekėjai
„Europol“ ataskaitoje teigiama, kad lietuviai yra svarbūs abipusio narkotikų ir jų žaliavų tranzito tarpininkai tarp Rusijos, Vakarų Europos ir tolimesnio pasaulio – Pietų Amerikos ir Vakarų Afrikos.
Lietuviai yra svarbiausi žaliavų sintetinių narkotikų gamybai Beniliukso šalyse tiekėjai. Ataskaitoje pabrėžiama, kad „lietuvių grupės pastaruoju metu tapo esmine BMK tiekimo grandimi iš Rusijos“ į Belgiją ir Nyderlandus. BMK yra žaliavinė medžiaga amfetaminui gaminti. Teigiama, kad lietuviai už šios žaliavos atgabenimą gauna pusę pagaminamo amfetamino, o kai kuriuos sintetinius narkotikus ruošiamasi gaminti ir Lietuvoje bei Lenkijoje.
Sintetiniai narkotikai pigesni, dėl to ir populiaresni Lietuvoje, nei kokainas. Tačiau lietuvių grupės vaidina svarbų vaidmenį gabenant jį į Rusiją. Nors Lietuvos rinka šiam narkotikui yra maža, esant didelei pasiūlai jo kaina gali kristi, tuomet padidėtų vartojimas.
Ataskaitoje teigiama, kad organizuotos nusikaltėlių grupės plečia savo veiklos sritis derindamos narkotikų ir padirbtų eurų platinimą. Lietuviai bendradarbiauja su, pavyzdžiui, Bulgarijos eurų padirbinėtojais, kurie gamina aukštos kokybės banknotus.
„Europol“ teigia, kad numatomas euro įvedimas Lietuvoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje gali padidinti netikrų eurų gamybą ir platinimą šiose šalyse.
Lietuviai taip pat yra svarbūs cigarečių kontrabandininkai į Vakarų Europą bei žaliavos cigarečių gamybai tiekėjai per Klaipėdos uostą. Kaliningrado srityje esančio „Baltic Tobacco Factory“ gaminamos „Jin Ling“ cigaretės, sukurtos kone išimtinai kontrabandai, plūsta ir į Lietuvą ir per ją.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)