, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Dujų kaina tapo pagrindiniu argumentu šiandien Seime svarstant Gamtinių dujų įstatymą, sukėlusį itin daug aistrų. Balsuojant gana didelę balsų persvarą valdančiajai daugumai garantavo opozicijos atstovai, tačiau iškėlė nerealią sąlygą – jau nuo rudens dujos turi kainuoti bent 15 proc. mažiau.
Už Gamtinių dujų įstatymą, pagal kurį bus išskaidyta bendrovė „Lietuvos dujos“, kuro tiekimą atskiriant nuo perdavimo tinklų, balsavo net 81 iš 111 Seimo narių, prieš pasisakė 23, 7 susilaikė.
Dujos tikrai pigs, jeigu dujotiekiai bus atskirti nuo šio kuro tiekėjos – garantavo pertvarką dujų sektoriuje inicijuojantys valdančiosios daugumos atstovai. Tokį pažadą pastaruoju metu gana dažnai kartojo ir premjeras Andrius Kubilius, ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
Už tai, kad dabar Lietuva moka vieną didžiausių dujų kainų Europoje, „Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų“ partijos atstovai paragino atsakomybę prisiimti socialdemokratus, kurie prieš aštuonerius metus pardavė „Lietuvos dujas“ Rusijos gigantui „Gazprom“ ir sudarė jam sąlygas diktuoti dujų kainą.
„Mes neturime svertų kalbėtis su „Gazprom“. Šie įstatymai taiso anksčiau padarytas klaidas“, – tvirtino Rimantas Dagys.
Labiausiai pertvarkai priešinęsi socialdemokratai įrodinėjo, kad dujos toliau tik brangs, mat Lietuva liks priklausoma nuo vieno dujų tiekėjo, o valdančiųjų keliamas energetinės nepriklausomybės tikslas tėra tik iliuzija.
„Energetinė nepriklausomybė yra kupranugario ir tarakono mišinys“, – skambių posakių tradiciškai nevengė socialdemokratas Vytenis Andriukaitis ir tvirtino, kad įstatymas ir jo priėmimo procedūros vykdytos prieštaraujant Konstitucijai.
„Ivano neprileidžia prie vamzdžio, bet 500 tūkst. žmonių yra emigracijoje“, – replikavo jis.
Kiti socialdemokratai kartojo jau ne kartą keltus klausimus: kiek kainuos atskirti magistralinius tinklus ir kiek šios sąnaudos lems būsimą dujų kainą? Jie tvirtino iš Vyrausybės taip ir negavę atsakymų į šiuos klausimus. Atsakymai nenuskambėjo ir priimant įstatymus.
Birutė Vėsaitė priminė, kad 2015 m. baigiasi sutarties su „Gazprom“ dėl dujų tiekimo terminas. „Gali atsitikti, kad tada mes neturėsime jokių dujų. Nepainiokite patriotizmo su ekonomika“, – gąsdinančių pareiškimų pažėrė B.Vėsaitė.
Palaikė avansu
Vis dėlto šį kartą valdantieji sulaukė Darbo partijos paramos. Šios frakcijos narys Kęstutis Daukšys iš anksto įspėjo, kad Vyriausybei palaikymas bus suteiktas avansu: „Reikalausime iš jos vykdyti pažadą atpiginti dujas mažiausiai 15 proc. iki šildymo sezono“, – teigė K. Daukšys.
Tą patį pakartojo ir Vidmantas Žiemelis, opozicinės Krikščionių partijos frakcijos narys.
Tokie opozicijos atstovų pareiškimai buvo tik pasirodymo prieš rinkėjus ir žiniasklaidą dalis. Politikai tikrai netiki, kad „Gazprom“ suerzinęs griežčiausias Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo scenarijus iš karto sumažins dujų kainą ir būsimas sąskaitas už šildymą.2 psl. >>
Pingback: Prezidentė palaimino pertvarką dujų sektoriuje | IQ.lt