, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pereinamoji valdžia prašo panaikinti apribojimus užsienyje laikomiems milijardams įšaldytų Libijai priklausančių dolerių, o tuo metu Afrikos Sąjunga tariasi, kokiomis sąlygomis pripažinti sukilėlių vyriausybę.
Libijos Nacionalinei pereinamajai tarybai (NPT), jau besikraustančiai iš sukilėlių tvirtovės Bengazio į sostinę Tripolį, bus leista naudoti JAV įšaldytų 1,5 mlrd. dolerių. NPT atstovas teigia, kad pinigai yra itin svarbūs kuriant pasitikėjimą naująja valdžia. Vien JAV dar lieka įšaldyta 37 mlrd. dolerių Libijos turto, kuriuos naujoji valdžia prašo kuo greičiau leisti panaudoti.
„Reikia mokėti atlyginimus valstybės tarnautojams, – Turkijoje vykusiame Libijos kontaktinės grupės susitikime teigė Mahmoudas Jibrilas, NPT antrasis asmuo. – Gyvenimas turi toliau tekėti įprastine vaga“.
Jo teigimu, taip pat reikės skirti pinigų sukilėlių ginklams surinkti, kad šalyje būtų galima kuo greičiau sukurti stiprią kariuomenę ir policijos pajėgas.
Jungtinių Tautų (JT) diplomatai teigia, kad pinigai bus naudojami humanitarinei pagalbai ir kitoms civilinėms reikmėms, tačiau kol kas nežinoma, kas ir kaip šiuos pinigus valdys. Pietų Afrikos Respublikos atstovai Jungtinėse Tautose pinigų valdymo nenori patikėti pereinamajai valdžiai, kurios Afrikos Sąjunga dar nepripažino. Dėl šio klausimo Sąjungos narės šiandien susitinka Etiopijos sostinėje Adis Abeboje.
Manoma, kad mainais į pripažinimą gali būti iškelta sąlygų, tokių kaip užtikrinti taiką ir saugumą. Su kai kuriais reikalavimais Libijos pereinamoji valdžia gali ir nesutikti. Kai kurie Afrikos lyderiai kalba apie M. Gaddafio režimo atstovų įtraukimą į pereinamąjį procesą.
Skaičiuoja nusikaltimus
„Amnesty International“ teigia, kad brutalaus elgesio ir karo nusikaltimų būta ir M. Gaddafio pajėgų, ir sukilėlių stovyklose, o šalyje veikia speciali karo nusikaltimus tirianti JT komisija.
Esama įrodymų apie tai, kad M. Gaddafio kariai kankino ir atsitraukdami nužudė belaisviais laikytus sukilėlius. „Amnesty International“ praneša apie vaikų prievartavimo atvejį M. Gaddafio režimo kalėjime, o sukilėliai irgi kaltinami kalinių, taip kurių buvo ir vaikų, mušimu. JT paragino sukilėlius nesiimti linčo teismo ir nesivaikyti vieno Libijos verslininko pažadėto 1,7 mln. JAV dolerių atlygio už gyvą ar mirusį M. Gaddafį.
Tuo metu UNESCO perspėja apie niokojamus pasaulio paveldo sąrašo objektus, kurių Libijoje yra penki. Organizacija perspėja vogtų vertybių norinčius įsigyti kolekcininkus, kad paklausa gali dar labiau paskatinti plėšimus iš muziejų ir saugomų objektų.
KOMENTARAI (0)