, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Jungtinių Tautų Saugumo taryba šiandien turėtų balsuoti už rezoliuciją, kuri leistų įvesti neskraidymo zoną ir kitas priemones, kurios padėtų stabdyti Muammaro Gaddafio vykdomas Libijos sukilėlių skerdynes. Tai gali reikšti ir leidimą kariniams veiksmams.
Iki šios savaitės JAV atrodė nusiteikusi prieš tiesioginį karinį įsitraukimą į Libijos reikalus, tačiau rezoliucijos juodraštis, parengtas kartu su Didžiąja Britanija, Prancūzija ir Vokietija, rodo, kad amerikiečiai pakeitė savo nuomonę. Persigalvota greičiausiai todėl, kad sukilėliams vis prasčiau sekasi kovoti su galinga ir finansiškai apsirūpinusia M. Gaddafio kariuomene. Artimiausiu metu turėtų būti puolamas ir sukilėlių valdomas Bengazio miestas.
JAV atvirai prabilo apie tai, kad vien tik neskraidymo zonos gali ir neužtekti. Pasak JAV atstovės Susan Rice, Baracko Obamos administracija yra puikiai informuota apie situaciją Libijoje ir tikisi, kad bus priimta griežta rezoliucija. „Mes turime būti pasiruošę svarstyti žingsnius, kurie greičiausiai peržengs vien tik neskraidymo zonos sukūrimą“, – sakė S. Rice. Mat to esą nepakaktų apsaugoti civiliams.
JAV valstybės sekretorius Robertas Gatesas sako, kad neskraidymo zonos įdiegimas irgi yra pakankamai rimta karinė priemonė. „Tam, kad būtų galima įdiegti neskraidymo zoną, visų pirma reikia atakuoti ir sunaikinti Libijos oro pajėgas, kad būtų galima skraidyti virš šalies, be baimės būti nušautiems“, – aiškina R. Gatesas.
Išsiskiria nuomonės
JT Saugumo tarybos rezoliucija atvertų kelią kariniams veiksmams, į kuriuos galėtų įsitraukti JAV ir kitos NATO narės, tokios kaip Britanija ar Prancūzija. Tiesa, kaip organizacija NATO gali ir neįsitraukti, nes Turkija laikosi priešiškai net ir neskraidymo zonos atžvilgiu.
Rusija ir Kinija, kurios turi veto teisę Saugumo Taryboje, gali apskritai mėginti vetuoti šį sprendimą.
Tuo tarpu Arabų lygos šalys yra suinteresuotos nuversti M. Gaddafį. Nors nedemokratiniai režimai Alžyre, Sudane ir Sirijoje tam nepritaria, tačiau šešios Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos šalys (Bahreinas, Kuveitas, Kataras, Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emiratai) palaiko idėją.
Trečiadienį Saugumo tarybos nariai susirinko aštuonių valandų uždaram pasitarimui dėl rezoliucijos ir ketina galutinį sprendimą paskelbti jau šiandien. Nors balsavimas dėl rezoliucijos suplanuotas ketvirtadienio vakare, JT darbotvarkė neretai keičiasi. Be to, Rusija ir Kinija, kurios turi veto teisę Saugumo taryboje, gali apskritai mėginti vetuoti šį sprendimą.
Karo laukas Libijoje
JT turi informacijos, kad M. Gaddafio pajėgos, sustiprintos šimtais samdinių iš vidurinės Afrikos šalių, ruošiasi didžiuliams puolimams tiek rytų, tiek vakarų Libijoje. JAV kol kas laikosi nuomonės, kad nereiktų įvesti sausumos pajėgų ir verčiau naudoti aviaciją, kad būtų galima sustabdyti M. Gaddafio bombardavimus ir tankus, judančius link Bengazio.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)