, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Visa savaitę Lenkijos žiniasklaidoje vyko emocinga diskusija dėl partijos „Teisė ir teisingumas“ pirmininko Jaroslawo Kaczynskio „Pranešimo apie valstybės būklę“ pristatymo savo bendražygiams.
Daugiausia emocijų ir prieštaringų nuomonių išprovokavo J. Kaczynskio žodžiai dėl senųjų Silezijos gyventojų – sileziečių. Politikas pareiškė, kad jis ir jo bendražygiai mano, jog „silezietiškumas yra tam tikras būdas atsikratyti lenkiškumo ir paslėptas vokiškumas“. „Nėra tokios tautos, kaip sileziečiai“, – pasakė J. Kaczynskis. Ir pridūrė: jam nepatinka ir tai, kad Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas visada viešai pabrėžia esantis kašubas (lenkų etninė mažuma).
Lenkijoje veikiantis Silezijos autonomijos judėjimas (SAJ) jau du dešimtmečius siekia Aukštutinės Silezijos autonomijos. Silezijos regionas pietvakarinėje Lenkijoje susideda iš dvejų dalių – Žemutinės ir Aukštutinės Silezijos. Žemutinėje Silezijoje, be lenkų, gyvena vokiečių tautinė mažuma.
Aukštutinėje Silezijoje vokiečių nėra. Čia, be lenkų, gyvena sileziečiai – lenkų etninė mažuma. Jų kultūra – per amžius įtakota čekų, lenkų ir vokiečių – turi savo išskirtinius bruožus. Dėl to šiandien daug kas iš sileziečių mano, kad jie – nebe lenkai, o atskira tauta.
Aukštutinė Silezija turėjo politinę autonomiją prieš Antrąjį pasaulinį karą. SAJ mano, kad jiems pavyks susigrąžinti autonomiją apie 2020 metus.
„Į klausimus dėl Silezijos „atplėšimo“ nuo Lenkijos atsakinėsiu tiktai balandžio pirmąją. Vis dėlto kiekvienas, kuris atidžiai susipažino su autonomijos sąvokos reikšme, žino, kad kalba eina apie tam tikrą savarankiškumą didesnio vieneto sudėtyje, – interviu dienraščiui „Super Express“ kalbėjo SAJ lyderis Jerzy Gorzelikas. – Esu silezietis, o ne lenkas. Jeigu sileziečiai manytu, kad yra vokiečiai, tai pasakytų garsiai.
Juk vokiečių tautybė yra oficialiai pripažinta Lenkijoje. Nėra jokių priežasčių slėpti savo vokiškumą. Atrodo, kad Jaroslawas Kaczynskis mano, jog tas vokiškumas tai yra kažkoks šlykštus ir negarbingas dalykas, ir žmonės, kurie laiko save vokiečiais, turi tai slėpti.“
„Tai yra filosofinis požiūris, kurį galima apibendrinti kaip „Lenkija – lenkams“, – J. Kaczynskio pareiškimą apibūdino SAJ pirmininkas.
J. Kaczynskį užsipuolė ir kitų žinomi silezieąiai ir D. Tuskui artima žiniasklaida. Tuo tarpu „Tvarkos ir teisingumo“ lyderio J. Kaczynskio bendražygiai žiniasklaidoje bandė aiškinti, kad jų politinis vedlys norėjęs parodyti, kad D. Tusko vyriausybė nepakankamai rūpinasi tautiniais reikalais ir per artimai „draugauja“ su Silezijos autonomijos šalininkais. O tai yra pavojus Lenkijos vientisumui. Ir už to esą kyšo vokiečių interesai.
„Esu silezietis ir jaučiausi sileziečiu. Sileziečiai gynė ir žuvo už Lenkiją. Jaučiausi įžeistas. Tokie žodžiai skriaudžia visus sileziečius. Ir jie turi teise jaustis įžeisti“, – interviu „Radio Zet“ kalbėjo Europos Parlamento pirmininkas ir buvęs Lenkijos premjeras Jerzy Buzekas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)