, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Sekmadienį, prieš pat prasidedant musulmonų Ramadano mėnesiui, Sirijos kariuomenė ir specialiosios pajėgos įvykdė vieną kruviniausių išpuolių prieš sukilėlius, siekiančius nuversti šalies prezidentą Basharą al Assadą. Per sekmadienį Hamos mieste vykusią karinę operaciją, skirtingais duomenimis, žuvo nuo 70 iki 145 žmonių.
Hamos miestą, kuriame gyvena apie 700 tūkst. žmonių, Sirijos specialiosios pajėgos, remiamos tankų, ėmė šturmuoti likus tik dienai iki musulmonams švento Ramadano mėnesio, prasidedančio rugpjūčio 1 dieną. Anot oficialių Sirijos valdžios pranešimų, karinės pajėgos ir policija „susirėmė su teroristinėmis ginkluotomis grupėmis“, buvo pranešta apie aštuonis žuvusius policininkus. Tačiau JAV diplomatai Damaske visiška nesąmone pavadinimo oficialios Sirijos žiniasklaidos skleidžiamą propagandą. JAV prezidentas Barakas Obama taip pat pasmerkė sekmadienio išpuolį. Jis teigė, kad pranešimai iš Hamos parodė tikrąjį Sirijos režimo būdą. „Dar kartą prezidentas Assadas parodė, kad jis visiškai nepajėgus ir nenori atsakyti į Sirijos žmonių nuoskaudas“, – kalbėjo B. Obama.
Dešiniųjų aktyvistų duomenis, mažiausiai 80 žmonių žuvo per Sirijos kariuomenės antpuolį Hamos mieste. Tą patį savaitgalį buvo vykdomos karinės akcijos ir kituose Sirijos miestuose. Dar prieš savaitgalį įvykdytą kruviną išpuolį Sirijos aktyvistų grupė „Avaaz“ skelbė, kad Sirijos saugumo pajėgos nuo kovo mėnesio, kada prasidėjo neramumai, nužudė 1634 žmones, 2918 dingo be žinios, apie 26 tūkst. buvo suimti ir dar daugiau nei 12 tūkst. – vis dar yra sulaikyti.
Sušauks Saugumo Tarybos posėdį
Sekmadienį Vokietija, kuri iki šiol pirmininkavo Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, pareikalavo sušaukti skubias Saugumo Tarybos konsultacijas dėl įvykių Sirijoje. Manoma, kad posėdis turėtų įvykti pirmadienį po pietų. Vis dėlto analitikai abejoja, kad Saugumo Taryboje pavyks priimti kokią nors kompromisinę poziciją dėl įvykių Sirijoje. Pirmadienį pirmininkavimą Tarybai perima Indija, nuo jos priklausys, kada klausimas bus įtrauktas į darbotvarkę.
Jungtinė Karalystė, JAV, Prancūzija, Vokietija ir Portugalija jau seniai siekia priimti rezoliuciją, smerkiančią Sirijos režimo veiksmus. Tačiau kitos Saugumo Tarybos narės – Rusija, Kinija, Pietų Afrikos Respublika, Indija ir Brazilija – atsisako paremti vakariečių siūlymus, nes priešiškai žiūri į NATO veiksmus Libijoje ir baiminasi panašaus įvykių scenarijaus prieš Siriją.
Rusija ir Kinija yra užsiminusios, kad vetuos bet kokią rezoliuciją, kuri būtų skirta pasmerkti Sirijos prezidentą B. al Assadą. Vis dėlto, kaip teigia Europos diplomatai, savaitgalio išpuolis Hamos mieste gali pakeisti kai kurių Saugumo Tarybos narių požiūrį į Sirijos diktatorių.
Hamos miestas jau ne pirmą kartą tampa pasipriešinimo Sirijos valdančiajam režimui epicentru. 1982 m. vykusį sukilimą dabartinio Sirijos prezidento tėvas Hasefas al Assadas žiauriai numalšino – tarptautinės organizacijos „Human Right Watch“ duomenimis, tuomet žuvo apie 10 tūkst. žmonių.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)