, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Egipto protestuotojams pasiekus, kad Hosnis Mubarakas atsistatydintų, kitose regiono valstybėse entuziazmas išaugo. Tai, kas prieš kelias savaitės atrodė nepagrįstos viltys, tapo realybe. Opozicinės grupės Bahreine, Jemene ir Irane H. Mubarako nuvertimą palaikė ženklu, kad pokyčių galima pasiekti. Pasaulio dėmesys jau krypsta nuo Kairo prie Teherano – prasidėjusios masinės demonstracijos kelia klausimų, ar Irane gali įvykti kažkas panašaus į Egipto perversmą?
Pirmadienį Irano sostinėje Teherane rinkosi dešimtimis tūkstančių skaičiuojamos minios protestuotojų, skanduojančių šūkius „Mirtis diktatoriui!“. Iš pradžių leidę burtis nedidelėms protestuotojų grupelėms, saugumo pajėgos ėmėsi veiksmų į pirmadienio pavakarę. Kai kurių liudytojų teigimu, Teherano centrinėje aikštėje protestuotojų minios pirmadienio vakare jau galėjo siekti keliasdešimt tūkstančių žmonių. Policijos pajėgos, bandydamos sutramdyti protestuotojus, prieš juos panaudojo ašarines dujas, įvyko keletas susirėmimų tarp saugumo pajėgų ir protestuojančių iraniečių.
Protestus Irane ėmėsi organizuoti „Žaliasis judėjimas“, susiformavęs po 2009 m. birželį vykusių prezidento rinkimų, kuomet nepasitenkinimas dėl rinkimų rezultatų į Teherano gatves paskatino išeiti milijonus iraniečių. „Žaliojo judėjimo“ lyderis Hosseinas Mousavi iš anksto pakvietė rėmėjus rinktis į protesto akcijas, tačiau jį patį saugumo policija pirmadienį laikė namų arešto sąlygomis. Vis dėlto „Žaliojo judėjimo“ atstovai paskelbė, kad nepaisant valdžios persekiojimų po 2009 m. protestų, opozicija tebėra gyva ir gali skelbti „didžią pergalę“.
Vašingtone JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton pasveikino protestuotojus Irane, teigdama, kad Baltieji rūmai „labai aiškiai ir tiesiogiai remia“ demonstrantų pastangas bei sukritikavo Irano valdžios poziciją, kuomet buvo sveikinami pokyčiai Egipte, tačiau neleidžiama savo valios išreikšti iraniečiams. Tokie amerikiečių pareiškimai vertinami kaip ryškus oficialios pozicijos pasikeitimas. Iki šiol JAV vengė atvirai skelbti paramos Irano opozicijai, nes baiminosi, kad tai tik paskatins represijas prieš protestuotojus. Vis dėlto pirmadienį JAV valdžios atstovai jau atvirai reiškė palaikymą demonstrantams Irane. „Mes manome, kad turi būti įsipareigota atverti politinę sistemą Irane ir išklausyti opozicijos bei pilietinės visuomenės balsą“, – pirmadienį pareiškė H. Clinton.
Kol kas Irano valdžia demonstruoja ketinimus neleisti įsisiūbuoti protesto akcijoms. Saugumo pajėgos blokuoja kelius pagrindinės Teherano aikštės link, interneto ir mobilusis ryšys veikia su didžiuliais trukdžiais, o Irano naujienos agentūros įvardija protestuotojus kaip „monarchistus“ bei „amerikiečių ir britų valdomas marionetes“. Pranešama, kad suimta nemažai „Žaliojo judėjimo“ atstovų.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)