, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Vakar paminėti tragiški 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro įvykiai JAV paskatino jau dešimtmetį trunkantį „karą prieš terorizmą“, tapusį svarbesniu ir brangesniu už patį teroro aktą, rašo „Verslo žinios“.
Įsiveržusi į Afganistaną Amerika norėjo pademonstruoti, kas laukia tų, kurie puola galingiausią pasaulio valstybę. Tačiau teroro aktai ir karai susilpnino JAV poziciją pasaulinėje ekonomikos arenoje, tad 2008 metais pasaulį užklupusi finansų krizė stipriai smogė Amerikai. Pasaulinės ekonominės galios poliai pradėjo keistis, JAV prarado dalį įtakos, iškilo Kinija ir kitos besivystančios šalys.
Daugelis tikina, kad sumos, kurias G. Busho administracija skyrė karams Irake ir Afganistane bei saugumui stiprinti šalyje, pražudė vidaus ekonomiką.
„Visą dešimtmetį mes kreipėme dėmesį ne į tuos dalykus, į kuriuos reikėjo, kariavome, sekėme savo piliečius ir vaikėmės nematomų priešų. Dėl to mūsų ekonomika tapo silpna ir kur kas mažiau konkurencinga. Jau ilgai kenčia skrydžių ir turizmo rinkos, jos iki šiol nesugebėjo grįžti į tą lygį, kuriame buvo prieš 2001 metus“, – sako Davidas Rothkopfas, buvusio prezidento Billo Clintono administracijos narys.
Vien naujos Nacionalinio saugumo agentūros duomenų saugyklos išlaikymas kainuoja 2 mlrd. JAV dolerių per metus. Tokių saugyklų iš viso yra 2, trečia statoma. Tačiau tai tik lašas jūroje. Bendros JAV išlaidos gynybai, įskaičiuojant ir abu karus bei išmokas karo veteranams, per pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo iki beveik 1 trln. USD per metus. Visas metinis JAV BVP siekia apie 14 trln. USD – tai didžiausios išlaidos nuo Antrojo Pasaulinio karo laikų.
Neskaičiuojant pinigų, JAV piliečiai sumokėjo ir kitą kainą – savo laisvę. Siekiant išaiškinti ir sutrukdyti kitam galimam išpuoliui, po rugsėjo 11-osios priimtas Patriotų aktas įgalino JAV valdžią sekti visus šalies gyventojus ir atvykėlius.
Politikų sprendimų, priimtų po lemtingų rugsėjo 11-osios įvykių, pasekmes amerikiečiai jaučia iki dabar, pradėjus nuo sugriežtintos kontrolės oro uostuose, baigiant kasdieniais pranešimais apie didėjantį žuvusių JAV karių skaičių.
KOMENTARAI (0)