, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lietuvos kariai, vadovaujantys Goro provincijos atkūrimo grupei (PAG) Afganistane, gali būti išvesti jau kitų metų pabaigoje. Tiesa šią žinią pranešusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sako, kad PAG pasitraukimas dar nereiškia, kad Lietuva paliks Afganistaną likimo valiai, nes Lietuva „liks NATO misijoje Afganistane iki jos sėkmingos pabaigos“, keisis tik dalyvavimo formos. Tuo tarpu JAV ir NATO pajėgoms Afganistane vadovaujantis generolas Davidas Petraeusas tvirtina, kad tikrasis karas su Talibanu dar priešaky.
Praėję metai, per kuriuos žuvo net 711 kariai, ligšiol buvo patys kruviniausi NATO pajėgoms Afganistane. Pasak D. Petraeuso, šiemet reikia tikėtis dar didesnės smurto bangos nei pernai. Talibano sukilėliai jaučia, kad pralaiminėja daugelyje svarbių teritorijų ir bandys atgauti savo turėtą įtaką, tad NATO ir JAV reikia stiprinti taikos palaikymo pajėgas.
Tiesa, optimistiškai tikimasi, kad prie to stiprinimo vis labiau prisidės vietinės afganų pajėgos, kurios esą gausėja ir stiprėja. Prie to prisideda ir lietuviai, šiuo metu Goro provincijoje apmokantys vietos policininkus, o ateityje galbūt užsiimsiantys ir neseniai atsiųstos Afganistano kariuomenės kuopos apmokymu.
Tačiau realiai NATO ir JAV vis dar trūksta pasitikėjimo neefektyvia Afganistano valdžia.„50 proc. žmonių, dirbančių Afganistano valdžioje, savo širdimi yra su Talibanu ir nepasitiki tarptautine bendruomene“, – žurnalistams tvirtino Bahlano provincijos gubernatorius Munshi Abdul Majidas. Teigiama, kad Afganistane JAV prezidento Baracko Obamos vieši pažadai pradėti pajėgų išvedimą jau šių metų liepą turi mažai reikšmės, o karo vadai labiau orientuojasi į 2014 metus.
Visgi 2010 m. lapkričio mėnesį vykusiame susitikime Lisabonoje aljansas nusprendė dar šiemet pradėti palaipsniui perdavinėti atsakomybę už saugumą vietinėms afganų pajėgoms ir baigti procesą iki 2014 metų. Tam pritaria ir Afganistano prezidentas Hamidas Karzajus, anot kurio, PAG yra Afganistano vyriausybines struktūras dubliuojančios institucijos, dažnai trukdančios Kabului įgyvendinti savo centrinės valdžios funkcijas.
Kovo mėnesį H. Karzajus turėtų oficialiai paskelbti pirmąsias provincijas, iš kurių bus išvesti NATO kariai. R. Juknevičienės teigimu, kadangi Goro provincija nėra pati problematiškiausia, lietuvių karių pasitraukimo galima tikėtis jau su „pirmąja ar antrąja banga“.
Apie laipsnišką karių išvedimą iš Afganistano kalba jau užsimena ir kitos NATO narės: italai ketina pradėti išvesti karius jau šių metų vasarą, Vokietija irgi jau šių metų pabaigoje išves dalį savo karių, o Lenkija žada pasitraukti arba 2012 metų pabaigoje, arba 2014 metais.
B. Obama karių išvedimą iš Afganistano planavo pradėti nuo 2011 metų liepos, tačiau nemažai kritikų mato tai kaip bandymą „nusiplauti rankas“, juolab kad visuomenės palaikymas karui tragiškai mažas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)