, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Jeigu grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas nusipirks sofą už 3000 litų, šis pirkinys nuo šiol turi būti nurodytas privačiųjų interesų deklaracijoje. Mat A. Kaušpėdas yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) tarybos narys. Prievolė deklaruoti privačius interesus, įskaitant 2600 litų viršijančius sandorius, atsirado visiems aukštųjų mokyklų tarybų nariams.
Prievolė deklaruoti interesus turėtų padėti užtikrinti priimamų sprendimų skaidrumą aukštųjų mokyklų tarybose. Tačiau tarp tarybų narių yra daug verslininkų, kurie turės deklaruoti savo sandorius, kurių jie sudaro gerokai daugiau nei valstybės tarnautojai.
„Panašu, kad dabar pradėjus reiks pildyt ir pildyt tas deklaracijas“, – sakė VGTU tarybos narys bei bendrovės „Sweco Lietuva“ prezidentas Artūras Abromavičius.
Tačiau A. Abromavičius sutiko, kad verslininkams yra pavojus universitetų tarybose supainioti viešuosius ir privačiuosius interesus. „Pavyzdžiui, aš esu susitaręs, jog jeigu bus priimami sprendimai dėl inžinerinių projektų, aš nuo sprendimo nusišalinsiu“, – teigė inžinerijos pramonėje dirbantis verslininkas.
Kita vertus, A. Abromavičius nežino, ar būtina viešinti deklaracijas tarybų darbo skaidrumui užtikrinti. „Šiaip didelės problemos dėl viešinimo nematau, bet labai asmeninės informacijos nenorėčiau viešinti. Galėtų deklaracijos būti teikiamos tik suinteresuotiems asmenims“, – svarstė A. Abromavičius.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narys Deivydas Rimkevičius supranta, kad verslininkai nelinkę viešinti detalios informacijos apie savo sandorius, tačiau tvirtina, jog tokia priemonė yra reikalinga: „Aišku, kad verslo atstovams nesinori viešai skelbti savo sandorių, bet tai yra būtina siekiant skaidrumo priimant sprendimus, susijusius su valstybiniais pinigais“.
Kitos VTEK narės Dalios Paulauskaitės teigimu, tarybų nariai turi deklaruoti interesus, nes jų sprendimai lemia valstybės lėšų panaudojimą. „Valstybiniai universitetai gauna pinigų iš valstybės ir iš ES. Tarybos yra administracines funkcijas atliekantys organai, kurie sprendžia, kaip bus panaudotas finansavimas“, – teigia D. Paulauskaitė.
VGTU tarybai priklausantis UAB „Jungtinės pajėgos“ direktorius Algirdas Kaušpėdas teigė kol kas deklaracijos nepateikęs. Verslininkui atrodo, kad dabartinės interesų deklaracijos yra pernelyg biurokratiškas būdas siekti skaidrumo universitetų tarybose.
„Nemanau, kad toks popierizmas yra būtinas siekiant išvengti interesų konflikto, – tvirtina A. Kaušpėdas. – Būtų galima tiesiog deklaruoti pasižadėjimą nepainioti interesų. O jeigu kiltų įtarimų dėl interesų konflikto, tada galėtų būti pradėtas tyrimas“.
Tačiau D. Paulaukaitė atremia, kad viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracija yra prevencinė, o ne atsakomoji priemonė. „Deklaracijos yra būtinos, nes taip siekiama užkirsti kelią korumpuotiems sprendimams bei praskaidrinti valstybės lėšų panaudojimą“.2 psl. >>
Idomu,bet jau labai ilgai kybo si inf.