, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
JAV netrukus gali išgarsėti nauju garbės nedarančiu rekordu. Baiminamasi, kad Irakui skirti ir tarsi išgaravę 6,6 mlrd. dolerių gali būti didžiausia lėšų vagystė per visą šalies istoriją, rašo „Lietuvos rytas“.
Bandant surasti minėtą pinigų sumą JAV atliekamas jau trečias auditas. Už Irako rekonstrukciją atsakingas specialusis generalinis inspektorius Stuartas Bowenas jau neslepia, kad dingę pinigai gali būti „didžiausia lėšų vagystė šalies istorijoje”. 6,6 mlrd. dolerių į Iraką buvo siunčiami 2003–2004 metais, kai JAV prezidentu dar buvo George’as W. Bushas. Pinigai buvo 20 mlrd. dolerių paketo, skirto Irakui atstatyti, dalis.
Tiesa, jie iš tiesų priklausė būtent šiai šaliai. Lėšos buvo paimtos iš Niujorko Federalinio rezervų banko įkurto specialaus fondo. Į jį suplaukė Irako pinigai, gauti už parduotą Irako naftą. Pinigai šaliai anksčiau nebuvo grąžinti, nes Saddamo Husseino režimui buvo įvestos griežtos ekonominės sankcijos.
G. W. Busho administracijos pareigūnai grynuosius pinigus buvo sukrovę į karinius krovininius lėktuvus, paruoštus skristi į Iraką. Anot Pentagono pareigūnų, viename „C-130 Hercules” lėktuve pirmą kartą galėjo būti skraidinama 2,4 milijardo dolerių, supakuotų pluoštais po 100 dolerių kupiūras. Iki 2004 metų gegužės į Iraką šie lėktuvai skrido dar 20 kartų.
Tačiau dabar nei šios šalies, nei JAV vyriausybės pareigūnai negali atsakyti, kur dingo didžiulė pinigų suma. Kai kurie tokia netvarka pasipiktinę Bagdado pareigūnai jau pagrasino paduoti JAV valdžią į teismą ir atsiimti lėšas. Jų teigimu, būtent JAV administracija turėjo sekti, kur dedami šie pinigai.
Tuo tarpu už Irako rekonstrukciją atsakingas S. Bowenas dėl dingusių pinigų kaltina to meto sistemą. Pareigūnas nenorėjo spėlioti, kas, jo manymu, galėjo pasprukti su įspūdingu grobiu, bet netiesiogiai metė šešėlį ir ant Irako pareigūnų. JAV atstovai įrodymų, kad pinigai galėjo būti iššvaistyti, rado dar 2005-aisiais. Tačiau jų iki šiol nepateikė.
KOMENTARAI (0)