, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Japonams nesiseka susidoroti su problemomis žemės drebėjimo ir cunamio pažeistoje Fukušimos atominėje elektrinėje. Dėl padidėjusios radiacijos gelbėjimo komanda buvo priversta laikinai palikti elektrinę. Po šios nesėkmės į tautą kreipėsi Japonijos imperatorius Akihito, kuris itin retai rodosi viešumoje.
Daugelio japonų labai gerbiamas 77 metų imperatorius televizijos transliacijos metu sakė esąs „giliai susirūpinęs“, o šalį užgriuvusius išbandymus jis vadino neturinčiais precedento.
„Iš visos širdies tikiuosi, kad žmonės bus vieningi, parodys vieni kitiems užuojautą ir įveiks šiuos sunkumus”, – sakė Akihito, kurio kalbą televizijos kanalai tansliavo nutraukę įprastą programą.
Per praėjusias keturias dienas Fukušimos jėgainėje nugriaudėjo trys sprogimai, o šiandien viename iš reaktorių buvo kilęs gaisras. Radiacijos lygis vakar buvo padidėjęs ir sostinėje Tokijuje. Šiandien vėjas pučia į vandenyno pusę.
Aplink elektrinę radiacijos lygis sumažėjo nuo 1000 iki 600-800 mikrosivertų per valandą. Tai prilygsta maždaug dviem krūtinės peršvietimams Rentgeno aparatu.
Specialistams dabar didžiausias iššūkis – kaip aušinti reaktorių, nes jo aušinimo sistema yra sugadinta. Planuota sraigtasparniais gabenti vandenį ir jį pilti ant reaktorių, tačiau dėl per didelės radiacijos to nepavyko padaryti. Policija svarstė galimybę aušinti reaktorių vandens patrankomis, naudojamomis miniai malšinti.
Prancūzija jau paragino savo piliečius palikti Japoniją ar bent jau persikelti piečiau. Į Japoniją pasiųsti du „Air France“ lėktuvai evakuacijai pradėti. Australija rekomenduoja savo piliečiams išvykti iš Tokijo ir labiausiai nukentėjusių regionų. Turkija įspėjo gyventojus nevykti į Japoniją.
Lietuvos ambasadorius Japonijoje Dainius Kamaitis teigė, kad Lietuvos piliečiai nebus skubiai evakuojami, bet norintiems išvykti bus teikiama pagalba.
Įtaka ekonomikai
„Reuters“ skelbia ekonomistų skaičiavimus, kad tiesioginė žemės drebėjimo ir cunamio žala Japonijai sieks 10-16 trilijonų jenų (306-490 mlrd. litų). Į šią sumą įtraukti sugriauti pastatai, sustabdyta gamyba, kritęs vartotojų aktyvumas.
Dėl to antrą šių metų ketvirtį šalies ekonomika gali smukti, bet vėliau turėtų šoktelėti į viršų – atsigavimą turėtų paskatinti investicijos sugriautiems objektams atstatyti. Tačiau nuosmukis gali užsitęsti, jeigu rimčiau sutriktų elektros tiekimas.
Šiandien optimizmo blyksnis pasirodė ir Japonijos akcijų rinkoje. Per dvi dienas smukusios daugiau nei 16 proc., vakar akcijų kainos pakilo kone 6 proc.
KOMENTARAI (0)