, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Japonija turės naują premjerą, ketinantį tvirta ranka griebti šalies biudžetą ir visiškai atsisakyti atominės energijos. Tačiau neaišku, ar Yoshihiko Nodai pavyks sustabdyti premjerų kaitos karuselę.
Penktadienį iš valdančiosios Demokratų partijos vadovo posto atsistatydinus Naoto Kanui, į jo vietą pirmadienį išrinktas finansų ministras Y. Noda. Jis turėtų užimti ir premjero postą, tačiau dėl to balsavimas parlamente turėtų vykti rytoj.
Dėl stoviniuojančios ekonomikos ir gamtos nelaimių šie metai Japonijai yra vieni sunkiausių per kelis dešimtmečius, tačiau renkant naują vadovą debatai dėl to, kokiu būdu trečiajai pagal dydį pasaulio ekonomikai kapanotis iš duobės, nebuvo svarbiausi. Rinkimai tapo partijos patriarcho 69 metų Ichiro Ozawos rėmėjų ir jo kritikų kova. Y. Ozavos šalininkai balsavo už Y. Nodos varžovą Banri Kaiedą, tačiau šis surinko 177 balsus, o Y. Noda – 215.
54-erių Y. Noda yra priskiriamas jaunesnei kartai nei Y. Ozava. Demokratų partija šalies valdymą perėmė 2009 metais, nutraukusi prieš tai pusę amžiaus trukusį Liberalų demokratų partijos dominavimą. Y. Noda bus jau trečiasis demokratų premjeras nuo to laiko.
Kandidatai į partijos pirmininko postą nepateikė itin priešingų politikos pasiūlymų. Visi pasisakė už palaipsnį branduolinės energetikos atsisakymą, pabrėžė gynybinio aljanso su JAV svarbą ir poreikį didinti mokesčius vartotojams. Tačiau Y. Noda apie biudžeto konsolidacijos priemones kalbėjo tvirčiausiai ir teigė, kad mokesčių didinimas yra neišvengiamas, todėl akcijų rinkos greičiausiai teigiamai sutiks jo pergalę. Jis pareiškė, kad Japonija turi prisidėti prie JAV ir ES pastangų suvaldyti skirtumą tarp pajamų bei išlaidų ir taip padėti įveikti finansų rinkų nestabilumą.
Y. Noda teigia, kad Japonija turėtų atsisakyti naujų branduolinių reaktorių statybos ir per 40 metų visiškai atsisveikinti su branduoline energija. Tačiau kol kas jis sako, kad atlikus saugumo patikrinimus reikia vėl įjungti po žemės drebėjimo ir cunamio sustabdytus reaktorius. Šalis apie 30 proc. elektros gauna iš branduolinių elektrinių, o po gamtos sukeltų avarijų ją kamuoja energijos stygius.
Nuo 2006 metų visi šalies premjerai poste išsilaikydavo maždaug metus ir manoma, kad Y. Noda gali būti ne išimtis. Mėgindamas suvaldyti situaciją jis ne tik bandys telkti partiją, bet ir sieks opozicijos paramos. Opozicija turi daugumą aukštesniuosiuose parlamento rūmuose ir gali blokuoti įstatymų priėmimą. Y. Noda kėlė ir „plačiosios koalicijos“ su opozicinėmis partijomis idėją, tačiau šios kol kas nerodė entuziazmo.
KOMENTARAI (0)