, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Sužinoję apie buvusiai Ukrainos premjerei Julijai Tymošenko skirtą septynerių metų įkalinimo bausmę, pasaulio lyderiai suskubo reikšti pasipiktinimą. JAV, Kanados ir Prancūzijos vadovai išreiškė nusivylimą bei pasmerkė tokį „atvirą susidorojimą su opozicijos lydere“. O Rusijos premjeras Vladimiras Putinas neslėpė pasipiktinimo dėl tokio drąsaus, o kartu ir pavojingo sprendimo.
Vakarų valstybėse iki šiol tikima, kad buvusi Ukrainos premjerė yra bundančios demokratijos pranašė, Oranžinės revoliucijos simbolis ir tautos laisvės gynėja. Sunku nuspėti, ką galvojo dabartinis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, kai leido sau paaukoti gerus santykius su Europos Sąjunga ir Rusija siekdamas atkeršyti J. Tymošenko už savo skriaudas. Kaip karčiai juokauja Ukrainos apžvalgininkai, sugebėjęs supykdyti tiek Rytus, tiek Vakarus, dabar V. Janukovičius nematys nei laisvos prekybos su ES, nei pigesnių rusiškų dujų.
Šalies viduje J. Tymošenko jau vadinama Ukrainos Chodorkovskiu. Ir nenuostabu – neseniai „Amnesty International“ pareiškė, kad jei teismo sprendimas įkalinti ekspremjerę bus vykdomas, pastaroji bus paskelbta politine kaline ir prilyginta Baltarusijos opozicijos lyderiams, kalinamiems dėl savo įsitikinimų.
Tai reikštų, kad Ukraina pasuko Aliaksantro Lukašenkos ir V. Putino jau pramintu takeliu, kuris veda į autoritarizmą ir opozicijos naikinimą. Europa, o tiksliau ES, giliai sukrėsta tokio nedemokratiško sprendimo, leido suprasti, kad eurointegracijos procesas dabartinėmis sąlygomis yra neįmanomas.
Ženklas Rusijai?
Viena iš viešojoje erdvėje sklandančių versijų skelbia, kad tokiu būdu Ukraina norėjo pamokyti Rusiją ir parodyti, jog nemokės už dirbtinai pabrangintas dujas. Bet viskas, ko pasiekė V. Janukovyčius – supykdė V. Putiną, kuris J. Tymošenko vadino savo kolege ir savotiškai gerbė. Galu gale, juk būtent su juo buvo pasirašytas tas susitarimas dėl dujų (šio susitarimo pasekmė – pabrangusios dujos Ukrainai). O jei sutartis neteisėta, tai V. Putino veiksmai – irgi?
Ukrainos diplomatas Jurijus Šerbakas taip apibūdino dabartinę šalies padėtį: „Svarbiausia, kad valdžia jaučia didžiulę grėsmę, kylančią iš Rusijos, o tiksliau – iš V.Putino pusės. Todėl mažai tikėtina, kad Ukrainos vadovybė priims savižudišką sprendimą visiškai nutraukti santykius su ES. Tai būtų savižudybė.“
Nors ES ir JAV neapleis Ukrainos, tačiau pasaulio lyderiams teks rasti būdą, kaip suderinti vertybinius principus ir politinius interesus. Juk didelis Ukrainos potencialas negali būti švaistomas ar visiškai atiduotas į V. Putino rankas, tačiau, kita vertus, leisti Ukrainai veikti Rusijos metodais bei nereaguoti į politinį susidorojimą būtų per daug veidmainiška.
J.Tymošenko greičiausiai nekalės2 psl. >>
KOMENTARAI (0)