, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Penktadienį, rugpjūčio 5 d., buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko iš teismo salės Kijeve buvo išvesta su antrankiais ir nugabenta į Lukjanovkos tardymo izoliatorių, kuriame praleido visą savaitgalį. Šis Pečiorų rajono teismo sprendimas sukėlė audringą reakciją užsienyje. J. Tymošenko areštą pasmerkė ne tik tarptautinės žmogaus teisių organizacijos, JAV, ES valstybės, bet ir Rusijos užsienio reikalų ministerija.
J. Tymošenko kaltinama, kad 2009 metais, vadovaudama Ukrainos vyriausybei, pasirašė su Rusijos valdžios ir „Gazprom“ atstovais sutartį dėl ilgalaikio dujų tiekimo, kurią dabartinis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius įvertino kaip žalingą Ukrainos interesams. J. Tymošenko buvo pateikti kaltinimai piktnaudžiavus tarnyba ir padarius didelę žalą valstybei. Jei J. Tymošenka būtų pripažinta kalta, jai grėstų įkalinimas iki dešimties metų.
2009 m. buvo sudaryta dešimties metų dujų tiekimo sutartis tarp Rusijos ir Ukrainos. Pagal šį susitarimą dujų kaina Ukrainai šoktelėjo nuo 230 iki 450 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Būtent 2009 m. sausio mėnesį tarp Ukrainos ir Rusijos kilo taip vadinamas „dujų karas“, kuomet Rusija kelioms dienoms nutraukė dujų tiekimą Ukrainai (o dėl to ir kai kurioms ES šalims), nes Ukraina nesutiko su Rusijos keliamomis sąlygomis.
Prokurorai tvirtina, kad J. Tymošenko buvo šantažuojama Rusijos atstovų priimti sutartį, o priešingu atveju ketino paskelbti faktus dėl senų kaltinimų J. Tymošenko. Esama įtarimų, kad kompanija „Ukrainos Jungtinės Energijos Sistemos“, kuriai J. Tymošenko vadovavo praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio viduryje, iš Rusijos Gynybos ministerijos nušvilpė 323 mln. JAV dolerių – už tokią sumą buvo sudarytas susitarimas, pagal kurį už rusiškas dujas turėjo būti pateiktos statybinės medžiagos. Ši byla prieš J. Tymošenko Rusijoje buvo nutraukta 2005 metais.
Dabartinis Ukrainos premjeras Mykola Azarovas kiek anksčiau teigė, kad J. Tymošenko „išdavė“ Ukrainos interesus patvirtindama dujų tiekimo sutartį, kurią iš Rusijos pusės pasirašė premjeras Vladimiras Putinas.
Tarptautinė parama J. Tymošenko
Penktadienį pasklidus žinioms apie J. Tymošenko areštą dėl nepagarbaus elgesio teismo posėdžiuose, Vakarų valstybių atstovai suskubo reikšti susirūpinimą dėl galimų žmogaus teisių pažeidimų. Žmogaus teisių gynimo organizacija „Freedom House“, Jungtinės Karalystės užsienio ministerija, JAV valstybės departamentas, Kanados užsienio reikalų ministerija, Europos parlamento pirmininkas Jerzy Buzekas ir kiti ES valstybių užsienio reikalų ministrai paskelbė pranešimus, kuriuose Ukraina kviečiama nutraukti politiniais motyvais paremtus teismo procesus ir užtikrinti nešališką bei žmogaus teises užtikrinantį bylos nagrinėjimą.2 psl. >>
Pingback: Ukrainiečiai į Rusiją žvelgia jau draugiškiau | IQ.lt