, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Trumpam į Vilnių užsukęs JAV senatorius Johnas McCainas spėjo pagirti Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, paskelbti apie JAV paramą Baltarusijos žmonėms ir pavadinti Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką „nuožmiu, represyviu ir brutaliu tironu“.
Prieš išvykdamas į Miuncheno saugumo konferenciją J. McCainas, senatoriai Josephas Liebermanas, Susan Collins ir dar keturi Atstovų rūmų nariai vasario 4 d. praleido pusdienį Vilniuje. Ne pirmą kartą Lietuvoje viešintis J. McCainas rado laiko pabendrauti ir su studentais iš Vilniuje įsikūrusio Europos humanitarinio universiteto (EHU), kurį gausiai remia JAV visuomeniniai fondai ir Europos šalys.
„Tie įvykiai, kuriuos matome Artimuosiuose Rytuose, Egipte ir kitose pasaulio valstybėse, yra labai pavojingi, tačiau tai yra aiški pamoka, kad jokia valdžia negali atimti prigimtinių teisių iš savo žmonių amžiams.
Ką prieš dvidešimt metų sugebėjo padaryti žmonės Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, to mes tikimės sulaukti ir Baltarusijoje“, – kalbėjo J. McCainas Seime susirinkusiems EHU studentams. Pastarieji siūlė JAV delegacijos nariams, kaip būtų galima dar sustiprinti paramą „nuožmaus tirono“ A. Lukašenkos prispaustai Baltarusijos pilietinei visuomenei – praplėsti mainų galimybes, palengvinti vizų gavimą.
A. Lukašenkos režimas, kuris buvo apdūmęs akis Vakarų šalims savo tariamai švelnesniu tonu, į nemalonę vėl pateko po gruodžio 19-osios įvykių Minske. Tuomet negailestingai išvaikyta prieš neskaidrius prezidento rinkimų rezultatus protestavusi minia, suimti septyni opozicijos lyderiai.
Žmogaus teisių padėtimi susirūpinusi ES ir kitos šalys nusprendė dar labiau sustiprinti paramą demokratinei Baltarusijos opozicijai, o A. Lukašenkos režimui taikyti sankcijas. Po praėjusią savaitę Varšuvoje vykusios tarptautinės konferencijos „Solidarumas su Baltarusija“ Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis apibendrino, kad užsienis baltarusiams yra pasirengęs skirti 87 mln. eurų finansinę pagalbą bei skirti stipendijas baltarusių studentams, kurie dėl persekiojimo buvo priversti palikti gimtinę.
R. Sikorskis, kaip ir J. McCainas, lygino padėtį Baltarusijoje su Egiptu ir Tunisu ir net paragino A.Lukašenką „laikyti Minske paruoštą lėktuvą“, jeigu nuo priespaudos pavargę žmonės sukiltų.
Visgi kol kas JAV ir ES pinigais gausiai remiama baltarusių opozicija neatrodo tokia įsiaudrinusi kaip jų likimo draugai Artimuosiuose Rytuose. „Pokyčiai neįvyksta per dieną“, – amerikiečiams kalbėjo Seime susirinkę jaunieji baltarusiai, EHU studentai.
Taigi vargu ar dar didesnės finansinės injekcijos ar mokslo galimybės iškart pažadins revoliucinę Baltarusijos dvasią. Greičiau tai bus ilgas ir nuobodus būsimos pilietinės visuomenės auginimo procesas belaukiant, kol „nuožmusis tironas“ pasitrauks pats.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)