, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Panašu, kad padėtis Bahreine gali kelti grėsmę viso regiono saugumui. JAV ir Didžioji Britanija savo gyventojams pataria susilaikyti nuo kelionių į šią neramumų apimtą salelę šalimais Arabijos pusiasalio.
Dar visai neseniai turistinės bendrovės buvo įpratusios Bahreiną vadinti „puikia įžanga į Persijos įlankos šalis“, nes šalis garsėjo kaip rami, moderni ir palyginti liberali, galinti didžiuotis ne tik turtingu arabų kultūros palikimu, tačiau ir pirmosiomis arabų šalyse „Formulės-1“ lenktynėmis. Tačiau su revoliucijomis arabų šalyse situacija ramiajame Bahreine pasikeitė iš esmės.
Protestų kaina – gyvybės
Šį penktadienį protestuotojai, kurių daugumą sudaro musulmonai šiitai, kviečiami į masines demonstracijas visose svarbiausiose šalies vietose: oro uostuose, karališkuosiuose rūmuose, dabar sugriautoje garsiojoje Perlų žiedinėje sankryžoje ir sostinės Manamos centrinėje ligoninėje. Oficialioji opozicija demonstracijai nepritaria, tad kvietimai platinami SMS žinutėmis ir socialinių tinklų pagalba.
Neramumai Bahreine pažadino senus nesutarimus tarp Saudo Arabijos ir Irano ir netgi grasina nauju karu regione.
Nepaisant tarptautinio spaudimo pradėti nacionalines derybas, tiek valdančiosios monarchijos, tiek ir opozicijos laikysena darosi tik radikalesnė. Valdantieji sunitai imasi visų priemonių, kad išvengtų valdžios perversmo. Praėjusią savaitę Bahreino valdovas Hamadas bin Isa al Khalifas trims mėnesiams paskelbė šalyje ypatingąją padėtį. Vykdomos namų kratos, suiminėjami opozicijos lyderiai, žmogaus teisių aktyvistai. Galimybių dialogui – vis mažiau.
Ketvirtadienį ašarinėmis dujomis ir šūviais policija išvaikė protestuotojus į vakarus nuo Manamos esančioje Deiho šiitų gyvenvietėje. Teigiama, kad saugumo pajėgos gyvenvietėje pradėjo šaudyti tiesiai į kelis šimtus demonstracijoje dalyvavusių beginklių protestuotojų. Valdžios kariai užiminėjo ligonines ir, kaip teigiama, ėmėsi smurto prieš medikus.
Po demonstracijų buvo suimti šeši pagrindiniai Bahreino šiitų opozicijos atstovai. Iš viso sulaikyti 25 žmonės, kaltinami kurstę nuversti monarchiją. Žmogaus teisių organizacijos praneša, kad žuvusiųjų skaičius jau viršijo 20, dar šimtas dingo be žinios.
Kelia regioninę įtampą
Neramumai Bahreine pažadino senus nesutarimus tarp Saudo Arabijos ir Irano ir netgi grasina nauju karu regione. Įtampą dar paaštrino tai, kad Manama ir Teheranas išsiuntė viena kitos diplomatus.
Iranas kritikuoja Bahreino valdžią, kurią sudaro musulmonai sunitai, už armijos naudojimą šiitų protesto akcijoms slopinti ir opozicijai persekioti. Mat šiose valdžios akcijose dalyvauja ir tūkstantis karių iš Saudo Arabijos, kurią taip pat valdo sunitai, bei pusė tūkstančio policininkų iš Jungtinių Arabų Emiratų (JAE).2 psl. >>
KOMENTARAI (0)