, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nuo šiol smurtaujantis šeimoje asmuo bus traukiamas atsakomybėn be nukentėjusiojo pareiškimo ir bus apribojama jo teisė artintis prie aukos. Seimas ketvirtadienį po ketverių metų darbo priėmė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą. Tačiau jame vis dėlto paliko trūkumų.
„Ketverių metų darbas pagaliau išspręstas. Keičiamės, judame į priekį visgi“, – iškart po balsavimo sakė posėdžiui pirmininkavęs Algis Čaplikas.
Iki šiol teisėsauga teigė, kad teisinis reguliavimas yra „surišęs rankas“ kovojant su smurtu privačioje erdvėje, kadangi be raštiško nukentėjusiojo skundo neįmanoma pradėti ikiteisminio tyrimo, o net ir pradėjus smurtautojas gali toliau gyventi kartu su auka ir ši lieka neapsaugota.
Įstatymas numato, kad nustačius smurto atvejį smurtautojas ne tik bus atskirtas nuo aukos ir įpareigotas neieškoti kontakto su ja. Iš jo gali būti paimti ginklai arba panaikintas leidimas juos turėti. Smurtautojas taip pat gali būti įpareigotas išklausyti kursus, padedančius valdyti agresiją.
Tačiau pareigūnai negalės taikyti apsaugos priemonių be teismo sprendimo, taigi jei nusikaltimas padarytas vakare, smurtautojas gali būti iškeldintas tik kitą dieną. Tai sprendžiančias pataisas buvo pateikusi Seimo narė Agnė Zuokienė, tačiau jas atsiėmė. Taip pat neaišku, kada Vyriausybė įgyvendins įstatymo nuostatą visoje Lietuvoje sukurti pagalbos centrus smurto šeimoje aukoms.
Už įstatymą balsavo 88 parlamentarai, du susilaikė ir tik vienas – Julius Veselka – balsavo prieš. Socialdemokratų atstovas Algirdas Sysas prieš balsavimą teigė, kad šio įstatymo priėmimas buvo vilkinamas, bet dabar „fundamentaliai pakeistos aukos ir smurtautojo galimybės“ ir bus apsaugoti šimtai kasdien smurtą patiriančių žmonių – dažniausiai tai moterys, vaikai, neįgalieji ir senyvi žmonės. A. Syso partijos kolegė Aušrinė Marija Pavilionienė teigė, kad tai yra „istorinis įvykis“, kai valstybė įsipareigoja saugoti uždaroje aplinkoje žeminamą žmogų.
Terminas „artima aplinka“ įstatyme pakeičia „šeimą“, nes konservatoriai nori pastarąjį terminą nori naudoti tik tada, kai yra santuokiniai ryšiai. „Artima aplinka“ taip pat apima asmenis, siejamus partnerystės, svainystės ar kitais artimais ryšiais, taip pat kartu gyvenančius ar bendrą ūkį turinčius žmones ar buvusius sutuoktinius.
O moterys taip pat bus iškraustomos, jeigu terorizuos psichologiškai vyrą?????