, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ankstyvą trečiadienio vakarą tradicinėje „IQ Forumo“ diskusijoje, organizuotoje kartu su Britų prekybos rūmais ir advokatų kontora „Motieka & Audzevičius“, kalbėta apie neseniai Jungtinėje Karalystėje įsigaliojusį papirkinėjimo įstatymą. Diskusijos dalyviai atkreipė dėmesį į tai, kad šis įstatymas turėtų rūpėti ir lietuviškoms įmonėms.
Lapkričio 18-ąją viename Londono teismų dirbęs 22 metų amžiaus Muniras Yakubas Patelis tapo pirmąja naujo Jungtinės Karalystės Papirkinėjimo įstatymo „auka“. Jis paėmė 500 svarų sterlingų kyšį už tai, kad neįtrauktų įrašų apie kelių eismo taisyklių pažeidimus į teismo duomenų bazę. Teisme buvo išaiškinta, kad M. Y. Patelis tokiu būdu padėjo bent 53 eismo pažeidėjams.
Už papirkinėjimą kaltintojai britui siūlė skirti 20 tūkst. svarų sterlingų baudą, tačiau teismas, remdamasis naujuoju teisės aktu, jam skyrė 3 metus kalėjimo. Dar 6 metai kalėjimo šiam britui buvo skirti už aplaidžiai vykdytas pareigas valstybės tarnyboje.
Plačiau naująjį įstatymą pristatė „IQ Forumo“ diskusijos svečias iš užsienio – advokatų kontoros Arnold & Porter LLP“ atstovas Dimitrijus Evseevas. Jis teigė, kad Jungtinėje Karalystėje įsigaliojęs Papirkinėjimo įstatymas yra vienas paskutiniųjų iš pastaruoju metu Europoje priimtų itin griežtų teisės aktų, skirtų kovoti su korupcija ir kyšiais.
Pasak D. Evseevo, šis įstatymas ypatingas tuo, kad jis aprėpia labai plačią papirkinėjimo sąvoką, į kurią patenka net tos praktikos, kurios kai kuriose pasaulio šalyse yra laikomos įprastu kultūros aspektu. Šis įstatymas gali būti taikomas bet kokiems privatiems asmenims ir numato palyginti griežtą atsakomybę – jį pažeidusiam asmeniui gali grėsti iki 10 metų kalėjimo.
Šis įstatymas Lietuvos bendrovėms aktualus ir tuo, kad jis galioja bet kuriai įmonei, kuri vykdo veiklą Jungtinėje Karalystėje bei yra taikomas antrinėms bendrovėms ar atstovybėms. Be to, komercine veikla gali būti laikomas ir paprasčiausias bendrovės atstovo atvykimas į Jungtinę Karalystę ir atstovaujamos bendrovės paslaugų pristatymas ar partnerių paieška.
Dar vienas aktualus šio teisės akto aspektas tas, kad jis iš įmonių reikalauja proaktyvios elgsenos, tai reiškia, kad įmonės turi nustatyti atitinkamas procedūras, kurios užkirstų kelią galimiems papirkinėjimo atvejams. Tokios prevencijos nebuvimas įmonėje taip pat gali būti baudžiamas.
Britų advokato D. Evseevo teigimu, tokios griežtos teisinės priemonės Anglijos ir šioje šalyje veikiančias įmones nuo šiol visai kitaip skatina žvelgti į korupcijos apraiškas versle ir imtis atitinkamų priemonių pradedant antikorupciniais standartais įmonės viduje ir baigiant nuodugnia savo partnerių analize.
Advokatų kontoros „Motieka & Audzevičius“ advokatas ir partneris Giedrius Kolesnikovas diskusijoje atkreipė dėmesį į tai, kad verslo ir teisinė aplinka įvairiose šalyse gerokai skiriasi – Rusijoje galioja vieni standartai ir įpročiai, Ukrainoje – kiti, Lietuvoje – treti. Tačiau didesni verslai yra globalūs ir dažnai peržengia valstybių sienas. Panašu, kad nuo šiol šias sienas gali peržengti ir teisės aktai, todėl keliose šalyse veikiančioms įmonėms gali tekti savo veiklos principus derinti prie tos šalies, kuri kelia aukščiausius reikalavimus. Šiuo atveju tai yra Jungtinė Karalystė.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)