, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Briuselyje ketvirtadienio vakarą susitinka Europos Sąjungos šalių vadovai, turintys apsispręsti dėl sąjungos sutarties pakeitimų plano, kurio šerdyje – nustatyti biudžeto deficito lubas. Manoma, kad susitikimas, kurio rezultatų laukdamos apmirė finansų rinkos, tęsis iki penktadienio ryto. Nors Vokietija ir Prancūzija siekia ne tik kuo greičiau užgesinti euro zonos gaisrą, bet ir panaikinti jo priežastis, kai kurios valstybės į Briuselį išskubėjo be kibirų.
„Mes tikime, kad turime stiprinti ekonominės ir pinigų sąjungos architektūrą siekdami daugiau nei būtinų priemonių, reikalingų nedelsiant numalšinti krizę“, – rašo Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy susitikimo išvakarėse išplatintame bendrame pareiškime, kurį cituoja EUobserver.com.
N. Sarkozy ketvirtadienį kalbėdamas Europos centro dešiniųjų partijų sąskrydyje Marselyje teigė, kad „Europos dezintegracijos grėsmė niekada nebuvo tokia didelė“, kaip šiuo metu.
„Diagnozė ta, kad mums liko kelios savaitės apsispręsti, kadangi laikas yra mūsų priešas. Jei mes dėl to nesutartume, bijau, kad negalėsime sutarti dėl nieko. Štai tokia analizė“, – N. Sarkozy cituoja BBC naujienų portalas.
N. Sarkozy: „Diagnozė ta, kad mums liko kelios savaitės apsispręsti, kadangi laikas yra mūsų priešas. Jei mes dėl to nesutartume, bijau, kad negalėsime sutarti dėl nieko. Štai tokia analizė“.
Tuo metu A. Merkel tame pačiame renginyje teigė, kad nacionalinis ego šiuo metu turi būti patrauktas į šoną, o Marselyje viešėjęs Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso paragino „daryti viską“, kad euras būtų išsaugotas.
Šią savaitę JAV kredito reitingo agentūra „Standard & Poor’s“ ES politikus prirėmė dar stipriau, įspėjusi, kad sumažins visų euro zonos valstybių reitingus, jei susitikimas nepadės išspręsti euro zonos problemų. Tuo metu Europos centrinis bankas šiandien sumažino palūkanų normą 0,25 procentinio punkto ir grąžino ją į rekordiškai mažą 1 proc. lygį, pirmąkart pasiektą 2009 metais.
Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai tikisi, kad 27 ES šalių vadovai dėl pakeitimų sutars šio susitikimo Briuselyje metu, o jie bus patvirtinti jau 2012 metų metų kovą. Tačiau kol kas neaiškios nei pakeitimų detalės, nei tai, ar pakeitimai būtų įtvirtinti nauja ES sutartimi, ar esamos korekcijomis. Be to, jei visos šalys dėl pakeitimų nesutartų, didžiosios iniciatorės teigia, kad tai galėtų padaryti 17 euro zonos narių atskirai.
Deficito lubos ir sankcijos
Pasiūlymų esmė yra nustatyti taisyklių rinkinį, kuris priverstų šalis laikytis 3 proc. BVP deficito limito. Ribos peržengimas reikštų atskiro sprendimo nereikalaujančių nuobaudų taikymą. Taip pat siekiama, kad deficito lubas valstybės įtrauktų į nacionalinius teisės aktus.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)