, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Penktadienį galingiausių pasaulio šalių (G20) lyderiai tęs ketvirtadienį pradėtas diskusijas ir ieškos patikimo euro zonos skolų krizės sprendimo. Tačiau jų pastangas menkina komplikuota situacija Graikijoje bei reikalingų sprendimų niekaip nesugebanti priimti Italija.
G20 šalys sutarė plėsti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) galias. Didesni resursai leistų TVF labiau remti su rimtomis problemomis susiduriančias euro zonos ekonomikas, tokias kaip Graikija. Pirmosios detalės apie tai, kaip bus didinamos fondo galios bus paskelbtos vasarį.
Pasaulio lyderiai taip pat diskutavo apie finansinių sandorių mokesčio įvedimą. Jo įvedimo itin tikisi Vokietija ir Prancūzija, praneša BBC naujienų svetainė.
Graikijos klausimas
Antroji G20 susitikimo diena – savaip svarbi pinigų sąjungą drebinančiai Graikijai. Šalies ministro pirmininko George’o Papandreou vėlai vakare laukia pasitikėjimo balsavimas parlamente.
„Reuters“ praneša, kad G. Papandreou nusilenkė maištininkams ministrų kabinete ir sutiko atsistatydinti, užleisdamas vietą koalicinei vyriausybei, jeigu socialistai palaikys jį per balsavimą dėl pasitikėjimo. „Jam buvo pasakyta, kad jis turi ramiai pasitraukti siekiant išgelbėti jo partiją (PASOK), – sakė anonimu pageidavęs likti vyriausybės pareigūnas. – Jis sutiko atsistatydinti. Viskas vyko labai civilizuotai.
Politikai ne kartą ragino G. Papandreou atsistatydinti po to, kai jis pirmadienį prabilo apie galimybę rengti referendumą dėl Europos Sąjungos (ES) parengto paramos paketo įgyvendinimo ir narystės euro zonoje bei taip įsiutino Prancūzijos prezidentą Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerę Angelą Merkel.
Referendumui pasipriešino kai kurie G. Papandreou partijos nariai, tarp kurių yra ir įtakingas finansų ministras – Evangelos Venizelos. Todėl ketvirtadienį vakare ministras pirmininkas pareiškė atsisakantis referendumo su sąlyga, kad opozicijai priklausantys parlamentarai pritars paramos planui. Apie tai, kad Graikija nerengs referendumo E. Venizelos oficialiai informavo ir ES pareigūnus.
Prancūzijos Europos reikalų ministras penktadienį įspėjo, kad Graikija, jeigu neratifikuos ES pasiūlyto paramos plano, bus išmesta ne tik iš euro zonos, bet ir iš ES. „Nepritarti planui reiškia palikti euro zoną. Nepritarti planui graikams reikštų palikti Europą“, – radijui „Europe 1“ sakė Europos reikalų ministas Jeanas Leonetti.
Euro zonos lyderiai kiek anksčiau pranešė sulaikantys 8 mlrd. eurų išmoką Graikijai. Nuogąstaujama, kad toliau atidėliojant lėšų skyrimą šalies vyriausybė pritrūks pinigų ir nebegalės vykdyti savo įsipareigojimų.
Spaudimas italams
Pasaulio galingųjų spaudimą kuo greičiau stabilizuoti padėtį patiria ne tik chaosą keliantys graikai, bet ir ilgą laiką būtinas reformas atidėliojanti Italija.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)