, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Aukšti Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir kelių kitų valstybių pareigūnai savaitgalį pareiškė norintys Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadove matyti Prancūzijos finansų ministrę Christine Lagarde. Iki šiol visi TVF vadovai buvo europiečiai vyrai, tačiau ekonomiškai stiprėjančios šalys - Kinija, Indija, Brazilija - norėtų šiame poste matyti savo atstovą.
Pastarosios valstybės išreiškė norą užbaigti 65 metus trunkančią europiečių vienvaldystę ir paragino TVF tarybą, kurią sudaro 24 nariai, renkant naują vadovą atsižvelgti ne į jo kilmę, o į kompetenciją ir pasiekimus. Neformaliu JAV ir Europos susitarimu, Pasaulio banko vadovu iki šiol skiriamas amerikietis, o TVF – europietis.
55-erių Ch. Lagarde, kuri būtų pirmoji moteris šiame poste, suskubo paremti Londonas. „Vertinant pagal pasiekimus, manau, kad Christine būtų išskirtinė kandidatė, ir todėl Britanija parems ją“, – šeštadienį teigė britų kancleris George’as Osborne’as, neatsitiktinai pabrėždamas kandidatės nuostatą padėti ekonomiškai vargstančioms šalims ir sėkmingą pirmininkavimą G20 finansų ministrų susitikimui šiemet.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel anksčiau teigė, kad euro sunkumų kontekste nauju TVF vadovu norėtų matyti europietį, o šalies finansų ministras Wolfgangas Schauble sekmadienį išspausdintame interviu teigė, kad Ch. Lagarde kandidatūrą būtina paremti visoms ES šalims. Taip jau pasielgė Austrija, Italija ir Liuksemburgas.
Pati Ch. Lagarde atsisakė komentuoti savo kandidatūrą, tačiau pareiškė, kad TVF turi vadovauti europietis. Oficialiai jos apsisprendimą tikimasi išgirsti per G8 viršūnių susitikimą Prancūzijos mieste Dovilyje ketvirtadienį. Vokietijos ir Jungtinės Karalystės pozicija reiškia, kad Europa kito rimto kandidato neturės, nors apie norą kandidatuoti užsiminė belgų finansų ministras Didieras Reyndersas.
Ch. Lagarde gali trukdyti tai, kad ji kaip finansų ministrė yra kaltinama įgaliojimų viršijimu kišdamasi į vietinį akcijų pardavimo skandalą, tačiau kol kas kitos pasaulio šalys siūlydamos kitus kandidatus nesurenka daugiau balsų ties jų pavardėmis.
TVF paskelbė, kad nominavimo procedūra truks nuo šio pirmadienio iki birželio 10 dienos, o vadovas turi būti išrinktas birželio pabaigoje.
Buvęs TVF vadovas prancūzas Dominique‘as Straussas-Kahnas atsistatydino, kai buvo apkaltintas viešbučio kambarinės seksualiniu užpuolimu ir suimtas Niujorke. Jis laukia teismo ir tvirtina esąs nekaltas, o atsistatydinimo pareiškime teigė norintis apsaugoti TVF reputaciją.
KOMENTARAI (0)