, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Europa gali lengvai išsiversti be Irano naftos, tačiau daugiau problemų gali kilti pačiam Iranui – dėl gavybos apimčių palaikymo ir galimybes priimti atsiskaitymus už šią žaliavą. Nutraukęs eksportą britams ir prancūzams Iranas pasiūlė Indijai daugiau žaliavos palankesnėmis sąlygomis.
„Jei būtų nutrauktas Irano tiekimas pasauliui, turėtume rimtą problemą. Jei tai tik Europa, tuomet tai tik perskirstymo reikalas ir rinka su tuo susitvarkys“, – „Bloomberg“ televizijai teigė Johannesas Benignis, energetikos konsultacijų bendrovės „JBC Energy“ vykdantysis direktorius.
Vis dėlto, pasak J. Benignio, padėtis naftos rinkoje tampa įtempta. Jis primena, kad tiekimas nutrauktas ne tik iš Irano, bet ir iš Sirijos, Jemeno, o Libijos tiekimas dar nepasiekė apimčių, buvusių prieš Muammaro Gaddafio nuvertimą.
Pirmadienį Teheranas pranešė nutraukiantis tiekimą prancūzų ir britų įmonėms. Teheranas atsako į JAV ir ES taikomas sankcijas gyvybiškai svarbiam šios šalies naftos eksportui. Prekybos ir finansinių perlaidų sankcijas Vakarų valstybės taiko dėl įtarimų, jog Iranas vysto branduolinį ginklą. Teheranas teigia, kad jo branduolinė programa yra skirta tik civiliniams tikslams.
„Iranas neturi problemų parduoti naftos, bet turi problemų palaikyti gamybą ir priežiūrėti savo naftos telkinius. Šiais metais matome gamybos sumažėjimą Irane maždaug 300 tūkst. barelių naftos – nuo 3,5 mln. iki 3,2 mln. (barelių per dieną, – IQ past.)“, – „Bloomberg“ teigė analitikas.
Ieško, kur parduoti
Tačiau antradienį „Bloomberg“ pranešė apie Irano pasiūlymą Indijai naujomis sąlygomis pirkti papildomai naftos. Agentūros žiniomis, Indijos vyriausybė susitarimui neprieštarauja, taigi dėl to turės apsispręsti patys perdirbėjai. Indijos užsienio reikalų sekretorius Ranjanas Mathai‘us anksčiau pareiškė, kad nepritaria sankcijoms prieš Iraną, jei jos įvestos ne Jungtinių Tautų sprendimu.
„Šiuo metu jie sėdi ant maždaug 400 tūkst. barelių kasdienio naftos pertekliaus ir būtų sąžininga teigti, kad Azijos pirkėjai šiuo metu turi viršenybę“, – „Bloomberg“ teigė Praveenas Kumaras, „Facts Global Energy“ analitikas Singapūre.
Kinijos „International United Petroleum & Chemical Co.“, didžiausio šalies naftos perdirbėjo prekybos padalinys, jau sutarė su Iranu dėl žaliavos tiekimo 2012 metais. Kinija yra didžiausia Irano naftos pirkėja.
Apie Irano pasiūlymą Indijai skelbiama netrukus po to, kai Teheranas pirmadienį pranešė nutraukęs tiekimą prancūzų ir britų naftos kompanijoms.
Vieno iš „Bloomberg“ šaltinių teigimu, Iranas Indijai nesiūlo žemesnės žaliavos kainos, bet lankstesnes atsiskaitymo galimybes.
Įvedus sankcijas Iranas turi rasti naujų kanalų, kaip priimti atsiskaitymus už naftą. Šiuo metu milijardiniai pervedimai tebevykdomi per Turkijos liaudies banką, tačiau šis informavo, kad ilgiau tarpininkauti nebegalės. Svarstoma pervedimus atlikti ir per bankus Rusijoje, taip pat naftą mainyti į prekes, tačiau Indija per metus perka 9,5 mlrd. JAV dolerių vertos žaliavos, o į Iraną eksportuoja prekių už vos 2,5 mlrd. dolerių, teigia „Bloomberg“.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)