, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Šią savaitę Maskvoje vyko NATO Parlamentinės Asamblėjos atstovų susitikimas su Rusijos Dūmos vadovais, kuriame buvo aptariami ir Eurazijos sąjungos įkūrimo planai. Nors iki šiol Vladimiro Putino kalbos apie naują ekonominę sąjungą buvo vertinamos skeptiškai, vis dėl to iš susitikimo grįžęs Lietuvos Seimo narys Petras Auštrevičius pareiškė – reikia ne tik nerimauti, bet ir rimtai aptarti šią temą ES ir NATO institucijose.
Pasak P. Auštrevičiaus, Rusijos ketinimas suvienyti posovietines valstybes į naują sąjungą gali turėti ilgalaikių geopolitinių pasekmių ir baigtis Rusijos nusigręžimu nuo Europos. Politikas tiki, jog naujas darinys laikui bėgant gali tapti rimtu ES konkurentu ir alternatyva jai, o Rusijos premjeras ketina ieškoti naujų ekonominių partnerių.
„Eurazijos sąjungos atsiradimas reiškia tam tikrus strateginius pokyčius Rytų Europos regione ir jie neapsiribos vien tik politiniais ir ekonominiais pasikeitimais, tačiau apims ir tokias sritis, kaip gynyba. Tai darys įtaką regiono saugumui ir stabilumui. Be to, ši sąjunga gali būti matoma kaip stipresnė alternatyva eurointegraciniams procesams, todėl ES ir NATO turėtų įvertinti šiuos Rusijos premjero planus“, – teigė Seimo narys.
Vertindamas ateities perspektyvas, P. Auštrevičius kalbėjo apie tai, jog dabar dar anksti bandyti nuspėti, kaip pasibaigs šis V. Putino svajonės įgyvendinimas.
Iki šiol nėra aišku, kas prisijungs prie šio projekto, kokios šalys norės kartu su Rusija kurti bendrą ekonominę erdvę. Preliudija šiai sąjungai tapo muitų sąjunga, tačiau ir jos pamatas nėra tvirtas, nes vos sukurta ji pradėjo braškėti – Gruzija iš jos išstojo.
Europoje vertinama įvairiai
Didžiausių ES valstybių laikraščiai irgi pateikė savo vertinimus ir spėjimus dėl naujos sąjungos perspektyvų ir siekių. Lenkijos „Dziennik“ skeptiškai pažiūrėjo į Eurazijos sąjungą ir visą sumanymą, vadindamas jį bandymu „seną tortą padengti nauju glaistu“. Tačiau, pasak laikraščio, niekas kitas be silpnėjančios Rusijos šiuo tortu nesižavi, todėl gali būti, kad V. Putinui teks jį valgyti vienam.
Vokietijos „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ pabrėžia naujai kuriamo darinio ir ES skirtumus. Nors Rusijos premjeras tikina, jog ekonominis bendradarbiavimas bus sukurtas remiantis ES modeliu, tačiau pamiršta paminėti svarbiausia – kad ES integracijos sėkmę lėmė pakankamai gerai išlaikytas balansas tarp stipriųjų bei pagarba mažoms valstybėms. Nei pirmo, nei juo labiau antro naujojoje sąjungoje nebus, todėl lygiavimasis į ES tėra rūkas, dengiantis tikrąją Eurazijos sąjungos prigimtį.
Pasak „The Financial Times“, V. Putinas bijo slapto Vakarų „atlantinio“ sąmokslo, todėl bando sukurti tvirtovę, kurį apsaugotų jo šalį ir valdžią nuo tokio likimo, koks ištiko Muammarą Gaddafį ir Libiją.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)