, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Tai ne balandžio pirmosios pokštas. Europos Sąjungos (ES) parduotuvių lentynose greit galėsime rasti maisto produktų, pagamintų iš klonuotų gyvūnų palikuonių mėsos ir pieno. Tik neturėsime jokios galimybės jų atskirti nuo įprastinių.
Šią savaitę posėdžiavę Europos Parlamento (EP) ir ES Tarybos nariai taip ir nesugebėjo susitarti dėl tokių produktų teisinio reguliavimo ir žymėjimo. Paliktas galioti 14 metų senumo reguliavimas, draudžiantis tik iš pačių klonuotų gyvūnų pagamintų maisto produktų naudojimą.
Pačių klonuotų gyvūnų mėsa realiai kol kas nėra pardavinėjama, nes klonavimas – sudėtinga ir brangi technologija. Tačiau klonuotų gyvūnų palikuonių mėsa jau plačiai naudojama JAV, Argentinoje ir Brazilijoje. Šiose šalyse įteisintas klonavimas pramoniniais tikslais, o sistemos, kuri leistų atsekti tokių gyvūnų palikuonis, sukurta nėra. Europiečiai iš JAV ir Argentinos importuoja nuo 300 iki 500 tūkst. tonų jautienos kasmet.
Lietuvoje grėsmės nėra?
Lietuva iš minėtų šalių neimportuoja mėsos produktų, tačiau iš kitų ES šalių – taip. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovas Giedrius Blekaitis tikino, kad„nėra tokios grėsmės“, kad į Lietuvą būtų vežama maisto produktų, pagamintų iš klonuotų gyvūnų palikuonių. Kita vertus, jis pripažino, kad mūsų šalyje, kaip ir likusioje ES, nėra jokio teisinio reguliavimo šiuo klausimu.
„Nėra tokio reikalavimo, kad būtent dėl to būtų tikrinama“, – pripažino G. Blekaitis. Tad VMVT negalėjo ir paneigti galimybės, jog Lietuvos parduotuvių lentynose jau dabar gali būti klonuotų gyvūnų palikuonių mėsos ar pieno produktų, atkeliavusių per kitas ES šalis.
Nenori pyktis su eksportuotojais
EP narys Zigmantas Balčytis sako, kad šiuo klausimu „būta spaudimo iš įvairių lobistinių grupių“. Dėl naujų maisto produktų liberalizavimo Europos Komisija esą yra smarkiai spaudžiama JAV ir Pasaulio prekybos organizacijos.
„JAV ne visos fermos, veisiančios klonuotus gyvulius, veda tinkamą jų apskaitą ir žymėjimą, ką jau bekalbėti apie palikuonis“, – sako R. Morkūnaitė.
Vienas iš argumentų, trukdžiusių susitarti dėl griežtesnio reguliavimo, kaip tik ir buvo gąsdinimas „prekybiniu karu“ su JAV bei Argentina. Europos Sąjungai pirmininkaujanti Vengrija kaltino europarlamentarus užsispyrimu siekiant, kad žymėjimas būtų taikomas visiems iš klonuotų gyvūnų palikuonių pagamintiems maisto produktams.
„Mes nuoširdžiai siekėme kompromiso, tačiau neketiname išduoti vartotojų, turinčių teisę žinoti, ar jų vartojamas maistas nėra pagamintas iš klonuotų gyvūnų palikuonių“, – sako griežtesnį kontroliavimą palaikančios europarlamentarės Gianni Pittella ir Kartika Liotard.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)