, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Prancūzų kariai, veikdami kartu su Jungtinėmis Tautomis, perėmė didžiausio Dramblio Kaulo Kranto oro uosto kontrolę svarbiausiame šalies mieste Abidžane, kad galėtų užtikrinti gyventojų evakuaciją.
Dviem šalies lyderiams – nuo 2000 metų prezidento poste sėdinčiam Laurentui Gbagbo ir rudenį rinkimus laimėjusiam jo oponentui Alassanui Vatarai – niekaip nenustojant tarpusavyje kovoti, Dramblio Kaulo Krante (DKK) gyvenantys užsieniečiai nusprendė krautis lagaminus. Pagrindo baimintis dėl savo gyvybės netrūksta – nuo lapkričio mėnesio šalyje nesiliaujančiose kovose jau žuvo apie 1300 žmonių.
Masiškai palieka šalį
Sekmadienį neramumų apimtą DKK jau paliko 167 užsieniečiai, kurių daugumą sudaro prancūzai ir libaniečiai. Jungtinės Tautos irgi pradėjo savo civilių tarnautojų evakuaciją. Tuo metu dar 1700 užsieniečių, kurių pusė – prancūzai, glaudžiasi karinėje stovykloje netoli oro uosto, kad reikalui esant galėtų būti staigiai evakuoti.
Vos 20 kilometrų nuo Abidžano A. Vatarui palankios kelių šimtų karių pajėgos laukia įsakymų ir ruošiasi atakuoti miestą.
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy sekmadienį pareiškė, kad DKK gyvenantys prancūzai turi būti surinkti į vieną vietą ir apsaugoti nuo neramumų. Paryžius taip pat pasiuntė dar tris šimtus savo karių į savo buvusią koloniją, tad dabar DKK yra jau apie pusantro tūkstančio karių.
Praėjusią savaitę Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas pranešė, kad nuo tada, kai praėjusį lapkritį DKK įvyko rinkimai, šalyje prasidėjusiuose neramumuose žuvo arba buvo sužaloti daugiau nei tūkstantis žmonių. Neoficialioje sostinėje Abidžane savo namus nusprendė palikti apie milijoną gyventojų. Apie 123 tūkst. žmonių jau pabėgo į Liberiją, dar 5 000 – į Ganą.
L. Ghagbo turi trauktis
Tarptautinė bendruomenė spaudžia L. Ghagbo pasitraukti ir užleisti vietą A. Vatarui. Tačiau ilgametis šalies lyderis atsisako pripažinti rinkimų rezultatus, nepaisydamas netgi to, jog šiuos rezultatus palaiko tarptautinė bendruomenė, pradedant buvusia metropolija Prancūzija ir baigiant Afrikos Sąjunga. L. Gahgbo palikti savo postą ir liautis atakuoti civilius paragino ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, teigdama, kad jis stumia šalį į „teisinę betvarkę“.
Kita vertus, A. Vatarą palaikančios pajėgos irgi buvo susilaukusios kaltinimų dėl esą įvykdytų civilių žudynių šalies vakaruose esančiame Dvekvės mieste. Raudonojo Kryžiaus duomenimis, per praėjusį antradienį vykusios susirėmimus tarp bendruomenių čia žuvo 800 šimtai žmonių. A. Vataras kalbėjosi su JT generaliniu sekretoriumi Ban Ki-Moonu ir paneigė kaltinimus, esą neturinčius jokio pagrindo.2 psl. >>
Pingback: Kakavos šalyje – humanitarinė krizė | IQ.lt