, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
2007-2008 metais daugiau nei 50 proc. padidinusi pensijas socialdemokratų Vyriausybė konservatoriams paliko nemažą galvos skausmą. Bandymus mažinti pensijas socialdemokratai vadina prieštaraujančiais Konstitucijai, nors mokėti padidintas pensijas trūksta pinigų.
Socialdemokratai kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) prašydami išaiškinti, ar mažindami pensijas valdantieji nepažeidė pagrindinio šalies įstatymo. Tačiau Teisme pylos gavo ir patys skundėjai – už tai, kad padidino pensijas.
2007-2008 metais kadenciją bebaigianti valdžia vidutinę senatvės pensiją per tris kartus padidino 55 proc. Paskutinį kartą, 2008-ųjų pavasarį, Seimas pensijų didinimui nepritarė, tačiau šį žingsnį palaimino Vyriausybė.
Tada premjeru buvęs Gediminas Kirkilas bei kolegą ginantys socialdemokratai aiškina, kad padarė žmonėms gera – juk pinigai nusėdo ne kieno nors kišenėse, o buvo leidžiami tų, kuriems jų labiausiai reikėjo.
Tačiau tos pačios valdžios nuslėpta ir lyg „netikėtai“ užklupusi krizė privertė susiveržti diržus ir pensijas sumažinti.
Trečiadienį KT teisėjai stebėjosi, kam reikėjo didinti pensijas, jei visi rodikliai simbolizavo apie ekonomikos nuolydį.
Kas pešasi, tas laimi?
Praėjusių metų balandžio mėnesį KT paskelbė, jog svarbiausiam šalies dokumentui nenusižengta – esant sunkiai ekonominei situacijai mažinant pensijas taupyti galima, tik šių nusavinti nevalia – privalu sugrąžinti. Tačiau Seimo socialdemokratai vėl kreipėsi prašydami išaiškinti, ar tikrai visi laikinųjų suvaržymų aspektai – teisėti.
Savo sprendimą KT turėtų paskelbti jau po dviejų savaičių. Viena iš Seimui KT atstovavusių parlamentarių Vincė Vaidevutė Margevičienė įsitikinusi, jog išvados bus palankios valdantiesiems.
„Kitu atveju reikės tuojau pat grąžinti visas laikinai sumažintų pensijų dalis. Tai reikštų dar didesnį deficito rodiklį, brangesnes paskolas ir nepasitikėjimą šalies finansinėmis galimybėmis. Tikiu, jog KT taip negalėtų pasielgti“, – kalbėjo Seimo Socialinių reikalų komiteto narė.
Nuo šių metų pensijos grąžintos į 2009 metų lygį, o kompensavimo sistema dar kuriama. Teigiama, jog nebus pamirštas nei vienas litas. Kartu ir dėkojama už kantrybę bei solidarumą, gelbėjant valstybės finansinę sistemą.
Tačiau socialdemokratė Birutė Vėsaitė iš tokių kalbų tik juokiasi. Parlamentarė tikisi, jog KT nuspręs, kad būta pažeidimų, ir žmonėms iškart bus grąžinti pinigai: „Kiek čia sutaupyta? 600 mln. litų per metus? Tie pinigai realiai nieko neišgelbėjo. Buvo galima sutaupyti panaudojant kitus rezervus.“
Pradėjus taupyti senatvės pensijos buvo sumažintos vidutiniškai 5 proc. Tačiau ir tada jos vidutiniškai buvo didesnės nei 2008 metų pradžioje: kaip skelbia Statistikos departamentas, tuomet pensija siekė 735 litus, 2011 metais – 746 litus. 2009 metais vidutinė pensija buvo šoktelėjusi iki 811 litų.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)