, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Jaroslawui Kaczynskiui nepavyko nuo valdžios vairo nustumti dabartinio premjero Donaldo Tusko. Kaip rodo preliminarūs rinkimų į Seimą rezultatai, lenkai balsavo už dabartinę valdančiąją „Pilietinės platformos“ partiją. Būsimoji valdžios koalicija greičiausiai keisis nežymiai.
Suskaičiavus apie 64 proc. balsų, gautų iš rinkimų apylinkių, Lenkijos Valstybinė rinkimų komisija pirmadienio ryte skelbė, kad už dabartinio premjero D. Tusko vadovaujamą „Pilietinės platformos“ partiją balsavo apie 37,5 proc. rinkėjų, o J. Kaczynskio „Teisė ir teisingumas“ gavo 30,6 procento balsų. Trečioje vietoje liko Januszo Palikoto vedamas „Palikoto judėjimas“ („Ruch Palikota“), gavęs 9,8 proc. balsų, nedaug nuo jo atsilieka dabartinė valdančiosios koalicijos partnerė, Waldemaro Pawlako vadovaujama Lenkijos valstiečių partija, turinti 9,5 proc. balsų. Kiek netikėtai Kairiųjų demokratų sąjunga gavo tik 8,2 procento balsų. Prieš ketverius metus ši partija buvo surinkusi per 13 procentų. Kitos partijos neperžengė būtino 5 proc. barjero.
J. Kaczynskis jau pripažino savo pralaimėjimą ir pabrėžė, kad gerbs rinkimų rezultatus. Tiesa, jis užsiminė, jog tikisi, kad nauja vyriausybė kovos „su krize, o ne su jo partija. „Rinkimų rezultatai nėra mums palankūs. Reikia sau pripažinti: didžioji visuomenės dalis – dar neaišku, koks tai skaičius, bet jų daug – nusprendė, kad jiems yra gerai taip, kaip yra. Mes liekame prie savo nuomonės, kad Lenkija nusipelno esminių permainų“, – teigė J. Kaczynskis.
D. Tuskas: „Ateinančius ketverius metus privalėsime dirbti keturis kartus stipriau, turėsime veikti dukart greičiau“.
D. Tuskas pasidžiaugė savo pergale ir pasižadėjo nemažinti pastangų. „Tie nauji ketveri metai yra dar didesnis iššūkis, nes ateinančius ketverius metus privalėsime dirbti keturis kartus stipriau, turėsime veikti dukart greičiau. Lenkai turi teisę į aukštesnę gyvenimo kokybę“, – žadėjo D. Tuskas.
Valstiečių partijos pirmininkas W. Pawlakas jau pareiškė ketinantis ir toliau dirbti su D. Tusko partija naujoje vyriausybėje, tačiau gali būti, kad šių dviejų partijų mandatų neužteks stabiliai daugumai suformuoti. Vienas iš galimų kitų partnerių – „Palikoto judėjimas“, kurio lyderis, buvęs „Pilietinės platformos“ narys J. Palikotas taip pat neatmetė galimybės įsitraukti į koaliciją. Vis dėlto dabartinės valdančiosios koalicijos ir būsimos vyriausybės sudėtis greičiausiai keisis nežymiai.
Bemaž neabejojama, kad Lenkijos prezidentas Bronislawas Komarowskis netrukus pakvies D. Tuską suformuoti naują vyriausybę. Kaip rinkimų naktį teigė B. Komarowskis, „kova baigėsi, rytoj privalome kartu dirbti mūsų tėvynės labui. Tikiuosi, kad bendromis pastangomis kuo greičiau sukursime daugumos koaliciją ir vyriausybę. Tai yra būtina dėl stabilumo Lenkijoje, bet taip pat dėl pirmininkavimo ES. Pakviesiu visų partijų atstovus į pasitarimą dėl daugumos koalicijos ir dėl bendradarbiavimo.“2 psl. >>
KOMENTARAI (0)