, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
„Sugiharos fondas – Diplomatai už gyvybę“ 2010 metų Tolerancijos žmogumi išrinko interneto dienraščio bernardinai.lt vyriausiąjį redaktorių, filosofijos daktarą Andrių Navicką. Šeštadienį Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje auloje, jam iškilmingai įteiktas skulptoriaus Edmundo Frėjaus sukurtas atminimo medalis ir diplomas.
Tolerancijos žmogaus nominacija kasmet skiriama žmogui, savo veiksmais, viešu pavyzdžiu ar atviru žodžiu stojusiam prieš ksenofobijos bei antisemitizmo, kitaminčių, kitatikių bei kitataučių persekiojimą, pasisakiusiam prieš smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime.
Dešimtus metus teikiamo apdovanojimo komisija A. Navickui garbingą titulą skyrė „už krikščioniškų idealų ir vertybių atvėrimą dialogui ir Kito supratimui. Už kilnumą ir atvirumą visų pirma kitaminčiams ir kitatikiams. Už giliai humanišką žmogaus orumo gynimą save atveriant brutaliam smūgiui ir apsaugant nuo jo kitą žmogų. Už savojo laikotarpio pranokimą ir moralinės alternatyvos jam kūrimą.“
Ką 2010 metų Tolerancijos žmogui reiškia žodis tolerancija? A.Navickas mano, kad būti tolerantišku reiškia tiesiog tikėti žmogumi. Tačiau panašu, kad tikėjimo, pasitikėjimo vieni kitais jis aplink pastebi nedaug.
A. Navicko žodžiais, esame įpratę žiūrėti į kitą kaip į konkurentą, kuris trukdo, kelia grėsmę. Taip atsiranda susiskirstymas į „savus“ ir „svetimus“, o diskusija jau vertinama kaip žūtbūtinis karas, kuriame svarbu kitą nugalėti.
Kodėl tai vyksta? „Tirpstant vertybiniams visuomenės pamatams, nelieka ilgalaikės perspektyvos, supratimo, kas išties vertinga, todėl susipriešinimo ir daugėja. O kaip krikščionis galiu į šį klausimą atsakyti taip: žmogus – nuodėmingas, jis nesugeba priimti kito kaip malonės“, – svarstė dešimtasis Tolerancijos žmogus.
Yra du kraštutinumai, kurie A. Navickui nepriimtini: visiškas žmogaus abejingumas (kai į viską numojama ranka – pasikarkit) ir agresyvus puolimas. „Kova dėl vertybių nereiškia garsaus rėkimo ir agresijos – puolant kitus nepadaugės nei tiesos, nei vertybių“, – pastebėjo A.Navickas.
Jo vadovaujamas interneto dienraštis bernardinai.lt garsėja kaip tolerantiškų diskusijų vieta. Dienraštyje galima rasti labai įvairias nuomones ir pozicijas reiškiančių autorių tekstų. Ironijos ir sarkazmo juose taip pat būna, tačiau visgi šių tekstų tonas – pagarbiai diskutuojantis, o ne niekinantis ar puolantis.
Toleranciją žiniasklaidoje A. Navickas suvokia kaip pagarbą skaitytojui: žvelgiant į jį ne kaip į statistinį vienetą, kuriam gali įbrukti norimą reklamą ir informaciją, o kaip į orią asmenybę. „Mūsų žiniasklaidai trūksta suvokimo, kad jos misija – ne daryti įtaką ar pinigus, o būti kukliu skaitytojo gidu ir pagalbininku ieškant tiesos“, – sakė A. Navickas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)