, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius teigia, kad atsakomybę dėl Baltarusijos žmogaus teisių gynėjo Alesiaus Beliackio suėmimo dalijasi kelios Lietuvos institucijos, tačiau Užsienio reikalų ministerija mano, kad Teisingumo ministerija turėjo visas galimybes išvengti skandalo.
Po neeilinio Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdžio teisingumo ministras visų pirma apkaltino baltarusius teigdamas, kad atsakomybė dėl A. Beliackio suėmimo „visų pirma kils tiems žmonėms, kurie ta informacija naudojosi ne pagal paskirtį ir kėsinasi sodinti žmogaus teisių gynėjus į kalėjimą“.
Pasak jo, teisinės pagalbos mechanizmas 18 metų veikė gerai, bet A. Beliackio skandalas atskleidė jo trūkumus. R. Šimašius mano, kad už „koordinavimo stoką“ Teisingumo ministerijos (TM) darbuotojai nėra tiesiogiai atsakingi ir atsakomybę dalijasi su Užsienio reikalų ministerija (URM) ir Valstybės saugumo departamentu (VSD).
„Ar galima tikėtis, kad pareigūnai, kurie siunčia informaciją apie kriminalinius nusikaltėlius kitai šaliai, – ar jie turi žinoti opozicionierių pavardes – na, aš dėl to kol kas nesu tikras, kaip ir nesu tikras dėl to, ar kitos institucijos padarė viską, ką turėjo padaryti“, – sakė R. Šimašius. Duomenis apie žmogaus teisių aktyvisto A. Beliackio banko sąskaitas Lietuvoje baltarusiams išsiuntė TM Tarptautinės teisės departamentas.
Tačiau URM teigia, kad pagal neformalią praktiką TM turėjo kreiptis į URM ir turėjo visas galimybes išvengti skandalo. „Nuo 2008 metų galiojo tokia tradicija, kad bet kuri Lietuvos institucija, gavusi jautrią užklausą, konsultuojasi su URM“, – teigė UR viceministrė Asta Skaisgirytė Liauškienė, pasak kurios, konsultacijų nebuvo kreiptasi.
R. Šimašius teigia, kad po incidento sukurta TM, URM, VSD ir kitų institucijų komisija turės išsiaiškinti įvykio aplinkybes ir parengti tvarką, kad butų išvengta panašių klaidų ateityje.
„Ką galiu tvirtai pasakyti, kad politikos pasikeitimai arba nepasikeitimai – aš tų pasikeitimų, beje, nemačiau – jie niekaip nedarė įtakos teisinės pagalbos teikimui“, – ministras atmetė versiją, kad A. Beliackio duomenų išdavimas susijęs su tariamu Lietuvos politikos Baltarusijos atžvilgiu švelnėjimu.
Uždarame Užsienio reikalų komiteto posėdyje, kuris sušauktas reaguojant į Lietuvos Teisingumo ministerijos pagalbą Baltarusijai, dėl kurios buvo sudaryta galimybė suimti A. Beliackį, dalyvavo Užsienio reikalų ir Vidaus reikalų ministerijų, VSD, Mokesčių inspekcijos atstovai.
E. Zingeris: sieksime neprarasti reputacijos
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris atsiprašė visų, kurie nukentėjo dėl šio „netyčinio vienetinio“ ir „gėdingo“ atvejo. Pasak jo, Vilnius ir Varšuva yra du pagrindiniai paramos Baltarusijos demokratinėms jėgoms centrai ir bus dedamos visos pastangos, kad po šio atsitikimo Lietuva išlaikytų „partnerių, kurie finansuoja demokratijos plėtrą“, pasitikėjimą.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)