, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Leonidas Zaiko, analitinio centro Baltarusijoje „Strategija“ vadovas, teigia, kad jo šaliai nereikia imti paskolų nei iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF), nei iš Rusijos. L. Zaiko mano, kad Baltarusijos prezidentas tai supranta, tačiau nusiplauna rankas ir stebi, kaip jo paskirta vyriausybė tvarkysis su padėtimi, už kurią jis pats yra atsakingas. Apie Baltarusijos manevrus tarp Rytų ir Vakarų IQ kalbasi su praeityje Aliaksandrą Lukašenką konsultavusiu ir įtakos Baltarusijos politikai tebesiekiančiu ekonomistu L. Zaiko.
- Kuo skirtųsi Rusijos ir TVF paskolos Baltarusijai neskaitant mažesnių palūkanų? Juk tarp TVF reikalavimų, kaip ir Rusijos, privatizacija būtų vienas svarbiausių.
- Rusija ir jos pareigūnai, įskaitant Aleksejų Kudriną (finansų ministrą, – IQ.lt), iš principo santykiuose su Baltarusija vadovaujasi ekonominėje praktikoje priimtomis taisyklėmis. Rusijos finansų ministerija vadovaujasi bendra TVF dogmatika.
Mes paskutinį kartą ėmėme 3,6 mlrd. dolerių. Pinigai buvo skirti rezervui sukurti ir valiutos kursui palaikyti. Tai buvo klaidingas sprendimas, nes pratęsė neprofesionalią ir populistinę ekonominę politiką. TVF nėra labdaros organizacija. Jis ima pinigus iš, pavyzdžiui, JAV ar Švedijos, už 2 proc. ir tada paskolina juos už 5 proc. TVF į paskolos sąlygas dėl kredito grąžinimo įtraukė reikalavimą parduoti 140 įmonių.
Kai susipažinau su TVF sąlygomis, tai atrodė, kad šeimoje blogam vaikui duodami pinigai, ir jis turi kasdien atsiskaityti, kiek suvalgė bandelių, saldainių, kiek išgėrė gazuoto vandens. Todėl stebina, kad nuodugnumo ir kruopštumo buvo labai daug, tačiau didžiąja dalimi nieko nebuvo įvykdyta.
Baltarusijoje susidarė situacija, kai valstybės skola priartėjo prie 10 mlrd. dolerių. O visi bankų, įmonių, privataus sektoriaus įsipareigojimai viršija 25 mlrd. dolerių. Taigi šiandienai keturių asmenų šeima Baltarusijoje turi 10 tūkst. dolerių išorės įsipareigojimų. Paėmus dar 8 mlrd. dolerių paskolą, žymiai pablogėtų skolos aptarnavimo galimybės – tai atsilieptų maždaug 2012-2014 metais.
- Sakoma, kad TVF kreditas buvo tiesiog „pravalgytas“. Ką tai iš tikrųjų reiškia?
- Mažai atviroje ekonomikoje palaikyti nacionalinės valiutos kursą yra labai brangus malonumas. Jei ekonominė politika vykdoma profesionaliai, tai kursas automatiškai prisitaiko prie paklausos ir pasiūlos bei eksporto ir importo pokyčio. Šiandien Baltarusijoje metinis importo ir eksporto skirtumas yra apie 10 mlrd. dolerių. Baltarusija nesinchronizuoja arba realiai neįvertina savo eksporto galimybių ir suvartoja daugiau nei pagamina. Bet kokie ekonomistai – Rusijos ar TVF – tai vertintų itin neigiamai. TVF pinigų davė, o prekybos disbalansas tapo dar didesnis. Pinigai buvo paimti tuščiai, o juos reikia atiduoti su procentais. Manau, kad tai buvo itin neprotingas poelgis.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)