, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
„Mūsų kartai atėjo „Sputnik“ paleidimo metas“, – skaitydamas metinį pranešimą Kongrese sausio 25 d. sakė JAV prezidentas Barackas Obama. Jis pabrėžė, kad šaliai būtina pasiekti šaltojo karo laikų mokslo ir technologijų vystymo tempus, kad neatsiliktų nuo globalaus progreso.
Prezidentas savo kalboje „Apie padėtį Sąjungoje“ koncentravosi į šalies vidaus problemas ir gana nedaug dėmesio skyrė JAV užsienio politikai. Matyt, tai reiškia, kad, kaip ir dauguma iki jo valdžioje buvusių demokratų, B. Obama yra linkęs mažinti JAV aktyvumą tarptautinėje politikoje ir orientuotis į vidaus ekonomikos iššūkius.
Kalbėdamas apie užsienio politiką B.Obama pabrėžė tik kelis dalykus. Visų pirma, kad Irako karas eina į pabaigą, o amerikiečių kariai sugebėjo ten išlaikyti aukštai iškeltą galvą. Prezidentas taip pat pakartojo pažadą dar liepą pradėti grąžinti karius iš Afganistano ir pridūrė, kad „al-Qaeda“ teroristų tinklas šiuo metu patiria didžiausią spaudimą nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios. Tarp svarbių JAV užsienio politikos laimėjimų per pastaruosius metus JAV prezidentas paminėjo ir santykių su Rusija “perkrovimą”.
Visgi B. Obamos kalboje užsienio šalys buvo minimos daugiau ne kaip sąjungininkės ar priešininkės, o kaip konkurentės globalioje ekonomikoje. Prezidentas tarsi siekė pažadinti savo piliečius iš snaudulio ir parodyti, kad Amerikos dominavimui pasaulyje kyla rimtų iššūkių.
„Pietų Korėjos namų ūkiai turi geresnę interneto prieigą nei mes. Europos šalys ir Rusija investuoja daugiau į savo kelius ir geležinkelius. Kinija stato greitesnius traukinius ir naujesnius oro uostus“, – sakė B.Obama. Jo teigimu, JAV šiuo metu sau gali pasirašyti tik labai prastą pažymį.
Džiaugdamasis, kad pavyko „perlaužti nugarkaulį“ recesijai, prezidentas kvietė nesėdėti sudėjus rankas ir „laimėti ateitį“. B.Obama teigė skirsiąs išskirtinį finansavimą biomedicinos, informacinių technologijų ir švarios energetikos sektoriams, bei kvietė prisijungti siekiant naujo tikslo – net 80 proc. visos JAV naudojamos energijos gauti iš švarių išteklių.
Didelį dėmesį prezidentas skyrė švietimui ir mokslui bei atkreipė dėmesį į Indiją ir Kiniją, kurios esą suvokė „pasikeitusias taisykles“ ir investuoja į vaikų išsilavinimą. B. Obama priminė, kad net ketvirtis jaunimo JAV nebaigia net vidurinės mokyklos, ir paragino amerikiečius „išjungti televizorius ir priversti vaikus padaryti namų darbus“.
Klausydamiesi B. Obamos kalbos, kuri laikoma artimiausios prezidento politikos gairių nubrėžimu, dauguma demokratų ir respublikonų, nepasižyminčių didele tarpusavio simpatija, sėdėjo kartu. Manoma, kad tai buvo skirta pademonstruoti šalies politikų vienybę po nesenų įvykių Arizonoje, kai per pasikėsinimą buvo sunkiai sužeista Kongreso narė. Apie vienybės svarbą savo kalboje prezidentas užsiminė ne kartą ir teigė, jog pastarasis incidentas tik priminė JAV visuomenei, kad ją jungia bendros viltys ir pažiūros.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)