, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Katastrofa Japonijoje priminė visam pasauliui atominės energetikos grėsmę ir privertė susirūpinti saugumu. Tuo tarpu Rusija su Baltarusija lyg niekur nieko pranešė pasirašiusios sutartį dėl bendradarbiavimo statant atominę elektrinę Astrave, vos 50 kilometrų nuo Vilniaus ir 23 kilometrai nuo sienos su Lietuva.
Branduolinės energetikos ekspertas Saulius Kutas sako, kad dar prieš statybas reikia žinoti, kur vilniečiai išsikeltų kilus radiacijos pavojui, nes galimos avarijos metu Vilnius patektų į evakuacijos zoną. „Atominė elektrinė šalia sostinės – nesusipratimas pasauliniu lygiu“, – sako S. Kutas. Tad dėl to esą reikėtų rimčiau „spausti“ baltarusius.
Neatitinka tarptautinių standartų
Baltarusija kovo pradžioje išplatino sąmoningai klaidinantį pranešimą, kad Lietuva esą neturi priekaištų dėl Astravo atominės poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos. Lietuvos politikai dabar griežtai neigia baltarusių pranešimą ir tvirtina, kad Baltarusija neatsakė į daugybę su saugumu susijusių klausimų, tarkime, kad ir dėl vietos statyboms pasirinkimo.
„Baltarusija iki šiol nėra atlikusi planuojamos statyti atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo pagal priimtus tarptautinius standartus, nėra organizavusi šio projekto viešųjų svarstymų Lietuvoje“, – sakė I.Degutienė.
Tarptautinės Espo konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste sekretoriatas šiemet irgi buvo pareiškęs, kad Baltarusija pažeidė reikalavimus, ruošdamasi statyboms.
Rusija finansuos statybas
Espo konvencijos sekretoriato specialistas ir teisininkas Andrėjus Andriuškevičius tvirtina, kad Baltarusija formaliai privalo ištaisyti padarytus pažeidimus vykdant poveikio aplinkai tyrimus – kol baltarusiai nesugeba pateikti kaimyninėms šalims išbaigtos vertinimo ataskaitos ir išklausyti jų komentarų, tol jie neturi teisės pradėti statybas.
Nepaisant to, antradienį per Rusijos premjero Vladimiro Putino vizitą Minske Baltarusija ir Rusija pranešė pasirašiusios tarpvalstybinį susitarimą bendradarbiauti statant atominę jėgainę Lietuvos pasienyje. Anot V. Putino, per artimiausią mėnesį gali būti susitarta dėl 6 mlrd. JAV dolerių paskolos baltarusių projektui.
Iš viso 2,4 tūkst. megavatų atominė, kurią planuojama pastatyti iki 2018 metų, kainuos per 9 mlrd dolerių (22,23 mlrd. litų). Ją planuoja statyti Rusijos įmonė „Atomstrojeksport“.
„Atominių elektrinių statyba, ypač po Japonijos įvykių, gali būti vykdoma tik tuo atveju, jeigu yra absoliučiai preciziškai vykdomi visi tarptautiniai gamtos apsaugos reikalavimai“, – teigia premjeras Andrius Kubilius. Jis tvirtina to nematantis nei Baltarusijoje, nei Kaliningrade, kur Rusija jau pradėjo kitos šalia Lietuvos sienos išdygsiančios elektrinės statybas.
Susirūpino saugumu
2 psl. >>
Pingback: Baltarusijos AE statybos – jau rugsėjį? | IQ.lt
Arvydas Damijonaitis
2011 03 19 14:38
INFORMACIJA: Tarptautinė teisė įpareigoja ,statant pasienyje pavojingus objektus, gauti kaimyninės valstybės leidimą ,
sutikimą. Priešingas elgesys yra noras ateityje pažeisti gretimos valstybės infrastruktūrą arba veikimas iš jėgos pozicijų ,
t.y. iš esmės karo paskelbimas. Paranojinės Rusijos ir Baltarusijos tandemas branduolinėmis” replėmis” apjuosia mažytę
Lietuvą, toks elgesys parodo šių šalių bendradarbiavimą paminant GYVYBIŠKAI SVARBIUS Lietuvai dalykus .Būtina
rengti prie ambasadų protestus, nutraukti diplomatinius santykius, vertinti atomines statybas kaip KARO PASKELBIMĄ
LIETUVAI..Matomai Prezidentė nesuvokia, kad į istoriją įeis kaip branduolinio siaubo prezidentė, “batkos” bendrininkė
,laiku nesugebėjusi išsakyti griežtą Lietuvos VETO.
Arvydas Damijonaitis, medicinos inžinierius
Arvydas Damijonaitis
1.Okupantus rusus ir okupantus lenkus vienija politika ignoruoti tarptautinę teisę,įzuoliuti Lietuvą tarptautinių arbitražų erdvėje;2.Okupantai visuomet turi savo parankinius provokatorius,kurie okupacinius padarinius primeta Lietuvos pusei.Tomaševskiai yra tokių provokatorių pavyzdžiai;3.Dėl sostinės Vilniaus lenkiškos okupacijos,dėl akivaizdžių genocidinių nusikaltimų požymių Lietuvos pusė gali kreiptis į tarptautinį arbitražą dėl lenkiškos okupacijos padarinių .Lygiavos principas yra neadekvatus,nes lietuviai neokupavo Varšuvos,nenaikino lenkų;4.Rusija niekšiškai išnaudoja Vilniaus lenkišką okupaciją,kaip priemonę “SKALDYK IR VALDYK”,stato atomines elektrines Lietuvos pasienyje;5.Lietuva ir Lenkija galėtų vieningai pareikšti savo VETO atominiams Rusijos-Baltarusijos žaidimams; 6.Lietuviai,čečėnų pavyzdžiu ,gali tapti “teroristais”,nes ir Rusija ir Lenkija(Vilniaus krašto okupacijos padarinių įtvirtinimas,kišimasis į Lietuvos vidaus reikalus) brutaliai pažeidžia lietuvių teisę GYVENTI ;